BioNTech, 2023’e kadar kanser ve MS aşısını geliştirecek

BioNTech firmasının sahipleri olan bilim insanları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, Alman basınına yaptıkları açıklamada, yeni hedeflerinin 2023’e kadar kanser ve MS aşısı geliştirmek olduğunu duyurdu.

Almanya’da Bild’e açıklama yapan Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, kansere karşı bireysel aşı geliştirmek için çalıştıklarını söyledi.

Şimdiden Faz-2 aşamasında olduklarını belirten Prof. Dr. Şahin, “Aşılarımızın, tedavi standardına kıyasla hastalar için iyileştirme sağlayıp sağlayamayacağına bakıyoruz” dedi.

Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, yeni hedeflerinin 2023’e kadar kanser ve MS aşısı geliştirmek olduğunu duyurdu.

Dr. Türeci, şunları dile getirdi:

“Yıllar önce kanser tıbbında iyileştirmeye ihtiyaç olduğunu fark ettiğimizde şöyle düşündük: Bağışıklık sistemi kilit rolde, bu nedenle bağışıklık tedavisi geliştirmeliyiz. Bunun anlamı da şu: Bağışıklık sisteminin milyonlarca yıllık evrimi boyunca geliştirdiği mekanizmaları virüslere veya bakterilere karşı mücadelede özellikle kanser tedavisi için kullanmak istiyoruz.”

Aşı teknolojisinin kanserli hücreler ve tümörlere karşı kullanılması için araştırmalar yaptıklarını belirten Dr. Türeci, daha önce de, “mRNA’ya dayanan farklı kanser aşılarımız var. Birkaç yıl içinde kansere karşı savaşacak aşımızı da insanlara sunmaya hazır olacağız.” demişti.

(Visited 19 times, 1 visits today)