Bacağın üst tarafındaki morluklar masum olmayabilir

Halk arasında ‘kan kanseri’ olarak bilinen lösemi, çocukluk çağının en sık görülen kanserlerinin başında geliyor. Löseminin teşhisindeki en önemli sorunun erken anlaşılamaması olduğuna işaret eden uzmanlar, ”Ebeveynlerin çocuklarındaki bazı olağan dışı durumlara dikkat ederek, zaman kaybetmeden hekime başvurması çok önemli” diyor.

Çocuk Hematolojisi ve Çocuk Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Canpolat, çocuklarda en sık görülen kanser olan löseminin en sık 2-5 yaş aralığında ortaya çıktığına işaret ederek, ailelere uyarılarda bulundu.

Çocukların vücutlarındaki morluğa dikkat edin 

Hastalığın erken tanısı zordur çünkü birçok hastalıkla karışabilir. Hatta çocukluk çağının kendine özgü hareketliliğinin neden olabildiği yorgunluk ve bacaklarda bir yere çarptığı düşüncesine yol açan morluklar önemsiz olabildikleri gibi, bu ciddi hastalığın ilk sinyalleri de olabilir. Her morluk çocuğun hareketli olmasına ve yaramazlığa bağlanmamalıdır. 

Yumuşak bölgelerdeki morluklar anlamlı olabilir 

Altında kemik bulunan yüzeylerde örneğin kol ve bacaklardaki morluklar darbeye bağlı olabilir ancak yumuşak bölgelerdekiler, bacağın üst tarafındaki morluklar anlamlıdır ve doktora gösterilmelidir. Çok hafif bir darbeyle kocaman bir morluk oluşması da normal değildir ve zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Löseminin en önemli belirtilerinden biri de geçmeyen diş eti kanamaları

Lösemi kan hücrelerini etkileyen bir hastalık olduğundan çeşitli kanamalara yol açabiliyor. Örneğin; çocukların vücudunda geçmeyen küçük noktasal kanamalar ile burun ve di şeti kanamalarına karşı dikkatli olmak gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre, löseminin en önemli belirtilerinden biri de uzun süren ve geçmeyen diş eti kanamaları.

Çabuk yorulma hareketliliğin sonucu olmayabilir 

Çocukluk çağındaki hareketlilik beraberinde yorgunluğu da getirebiliyor. Ancak dikkat! Yorgunluk çoğu zaman masum olsa da, bazen de löseminin önemli belirtilerinden biri olabilir. Lösemide kansızlığa bağlı olarak halsizlik, çabuk yorulma ve tende solukluk gibi belirtiler önemli sinyaller olabilir.

(Visited 3 times, 1 visits today)