Baba adaylarına beslenme önerileri

Son yıllarda gebelik isteyen çiftlere, yumurta ve sperm sağlığı için vitamin ve bazı besin maddelerini içeren takviyeler öneriliyor. Uzmanlara göre, çinko, andioksidanlar, arginin, karnitin, inositol, E vitamini, selenyum ve folik asit içeren bu takviyeler, doğal besinlerle de alınabilir. Peki, baba adayları nasıl beslenmeli?

 

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Funda Öztürk,  baba adaylarına nasıl beslenmeleri gerektiği konusunda ipuçları verdi.

Erkek kısırlığında kullanılan arginin hangi besinlerde var?

Arginin birden fazla vücut fonksiyonunda önemli rol oynayan, vücut için gerekli temel bir amino asit. Kan damarlarının genişlemesine neden olan bir kimyasal gibi davranan arginin, cinsel organların içinden geçen kan dolaşımına yardımcı oluyor. Sperm hareketliliğini ve bunların sayısını artırdığından erkeklerde kısırlığın tedavisinde kullanılıyor. En çok bulunduğu besin maddeleri ise hindi göğsü, tavuk, kabak çekirdeği, soya fasulyesi, fıstık, süt, spirulina ve nohut.

 

Sperm hareketliliğini doğrudan etkileyen karnitin

Sperm hareketliliğini doğrudan etkileyen karnitin, yağ asitlerinin kan yardımıyla hücrelerin enerji santrali olarak bilinen mitokondriye taşınmasını sağlıyor. Mitokondri, aldığı bu yağları yakarak enerjiye dönüştürüyor ve yağ yakımını kolaylaştırıyor. Vücudumuz ihtiyacımız olan karnitinin bir kısmını sentezlemekle birlikte, önemli bir kısmını dışarıdan alma ihtiyacı duyuyor. Bu ihtiyacı gidermek içinse beslenme düzeninde kırmızı et, süt ürünleri, balık, fıstık ezmesi, buğday ve avokado gibi besin maddelerine yer vermekte fayda var.

Oksidatif strese karşı…

Yeterince temizlenemeyen ya da artış gösteren oksidatif stres hücre, doku ve organlarda hasara neden oluyor. Bu sistem üreme sistemi olunca da kısırlık ortaya çıkıyor.  Oksidatif strese karşı antioksidanlardan zengin besinlerin beslenme düzenine dahil edilmesi gerekir. Bu besinleri C vitamini için narenciye, çilek, brokoli, domates, tatlı biber, mango, üzüm, kivi, kuşkonmaz, bezelye, maydanoz, su teresi ve ıspanak; selenyum kaynağı olarak ton balığı, tahıllar ve susam. Karotenler için havuç ve domates.  Omega 3 ve 6 için de ketentohumu yağı, yağlı balıklar, ceviz, yeşil yapraklı sebzeler olarak sayabiliriz.

(Visited 13 times, 1 visits today)