Atardamar kaynaklı bacak ağrısının tedavisi nasıldır?

Yürürken bacak ağrısı çekiyorsanız, bunun nedeni atardamar olabilir. Orta ve ileri yaştaki kişiler, tansiyon hastaları ve diyabet gibi ek hastalıkları bulunan kişilerde yürüyüş ağrısının bulunması, ciddi damar darlıklarının habercisi olabilir.  

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Girişimsel Radyoloji bölümünden Prof. Dr. Aylin Hasanefendioğlu Bayrak,  atardamar kaynaklı bacak ağrısı teşhis ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Kısa yürüyüş mesafesinde ortaya çıkan ağrı 

Bacaklarımızda bulunan atardamarlar, kaslarımıza temiz kanı taşıyan borular gibi işlev görürler. Yürüyüş gibi bacak kaslarının yoğun kullanıldığı durumlarda, bacak atardamarları genişleyerek kasların artan oksijen ve enerji ihtiyacını karşılarlar. Ateroskleroz dediğimiz damar duvarında plak oluşumu bazı hastalarda çok ciddi boyutta damar darlıklarına yol açar. Aslında vücuttaki her damar bu durumdan nasibini alır ve hastada farklı organlarda farklı şikayetlere neden olur. İşte yürüme sırasında kasların artan kan ihtiyacı bu plakların damarda yarattığı darlıklar nedeniyle yeterince karşılanamaz ve ağrıya neden olur.  Atardamarlardaki darlık miktarı arttıkça kas ağrıları daha kısa yürüyüş mesafesinde ortaya çıkar. Orta ve ileri yaştaki kişiler, tansiyon hastaları ve diyabet gibi ek hastalıkları bulunan kişilerde yürüyüş ağrısının bulunması ciddi damar darlıklarının habercisi olabilir. 

Tanı nasıl konulur? 

Tanı için yapılması gereken ilk adım doppler ultrasonografi tetkikidir. Doppler ultrasonografi tetkiki kesinlikle bir radyoloji uzmanı tarafından yapılmalıdır. İyi bir doppler ultrasonografi tetkikiyle  damarlarınızdaki daralan veya tıkanan bölgeler tespit edilerek raporlanır. Gerekirse bilgisayarlı tomografi gibi yöntemlerle koldan verilen ilaçla, damar darlığı daha detaylı görüntülenebilir.

Kapalı ameliyat 

Gelişen teknoloji ve yeni teknikler, atardamar darlıklarının hatta tıkanıklıklarının bile kapalı ameliyatla tedavisini mümkün kılmaktadır. Tedavi işleminde genellikle kasık damarından girilerek yapılan anjiografik yöntemler artık vazgeçilmez hale gelmiştir. Bu işlem kapalı ameliyat adıyla bilinir ve girişimsel radyolog tarafından anjiyografi ünitelerinde neredeyse ameliyathaneyi andırır ortamda steril koşullarda gerçekleştirilir. Damar darlıkları ve tıkanıklıkları bu yöntemle balon veya stent uygulamaları ile çoğu zaman tek seansta tedavi edilir. Bu işlemler iğne deliği gibi küçük cilt kesiğiyle yapılır.  Bu tedavi ile hasta ertesi gün taburcu olur, günlük işine dönebilir.        

(Visited 5 times, 1 visits today)