Artan cep telefonu kullanımı sperm sayısının azalttı

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü tarafından hazırlanan “Bilimsel Gündem” bültenlerinin yeni sayısında, her zamanki gibi birbirinden dikkat çekici konu ve araştırmalar yer alıyor.

Günlük hayatımızda anlık şefkatli temasın iyi olma halimizi artırdığı, jetlag sonrası iyi bir kahvaltının biyolojik ritmi dengelediği, plastik kirliliğinin parkinson ve demans hastalıklarını tetiklediği bültenin son sayısında öne çıkan başlıklar arasında yer alıyor. 

Abdi İbrahim’in Medikal Direktörlüğü’nce hazırlanan ve 2 hafta bir yayımlanan, “Bilimsel Gündem” bültenlerinin son sayısında, yine birbirinden faydalı bilgilere ve tıptaki son araştırmalara yer veriliyor. 

Plastik kirliliği parkinson ve demansı tetikliyor

“Bilimsel Gündem”in yeni sayısında, özetle şu içerikler yer alıyor: 

  • Yapılan araştırmalar, nanoplastiklerin beyinde bulunan belirli bir proteini etkileyerek Parkinson hastalığı ve diğer demans türleriyle bağlantılı değişikliklere neden olduğunu gösteriyor.
  • Jetlagı takip eden ilk üç gün tek öğün şeklinde yapılacak bir kahvaltıyla beslenmek yeniden uyum sürecini önemli ölçüde iyileştiriyor.
  • Şefkatli bir dokunuş, kaygı, genel yük ve stres faktörlerini azaltabiliyor.

Tıp dünyası, yarım yüzyıldır azalan eğilim gösteren erkek sperm sayısının arkasındaki çevresel ve yaşam tarzı etkilerini araştırdı.

Toplam sperm sayısı azaldı

Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, 18 ile 22 yaşları arasındaki 2,886 erkek, 2005-2018 yılları arasında artan cep telefonu kullanımının sperm konsantrasyonu ve toplam sperm sayısındaki azalmayla ilişkilendirilip ilişkilendirilmediğini inceledi.

Ortalama sperm konsantrasyonu, telefonlarını haftada bir kez kullandığını belirten erkekler arasında, telefonlarını günde 20 defadan fazla kullananlara kıyasla belirgin bir şekilde daha yüksekti.

Bulgular, artan cep telefonu kullanımı ile sperm konsantrasyonu ve toplam sperm sayısının azaldığını gösterdi.

(Visited 11 times, 1 visits today)