Anne adayları, kışın bağışıklığınızı bu sebze ve meyvelerle güçlendirin

Kadınlar, hamilelik döneminde hastalık ve enfeksiyonlara yakalanmaya daha eğilimlidir.  Özellikle de kış aylarında ve salgında, anne adayının sağlığına daha fazla özen göstermesi ve bağışıklık sistemini en üst düzeyde tutması çok önemli.  Bağışıklığın güçlendirilmesinde ise  vazgeçilmez grup sebze ve meyveler. Anne adayları, kış aylarında grip olmamak, kan şekerini kontrol altında tutmak, kabız olmamak veya sindirimi kolaylaştırmak için hangi sebze ve meyveleri tüketmeli?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, anne adaylarının kış aylarında bağışıklıklarını güçlendirecek sebze ve meyveler hakkında bilgiler verdi.

Sebze, meyve ve vitaminler

Bağışıklığın güçlendirilmesinde vazgeçilmez olan grup, sebze ve meyvelerdir. Anne adayları bağışıklık sistemini güçlendirmek için bu gıdaların yanı sıra folik asit, kalsiyum ve demir içeren vitaminler ve D vitamini alarak ,vücutlarının hastalıklara karşı olan dirençlerini arttırabilirler.

Sarı Meyveler

Sarı meyvelerden olan armut ve ayva, vücuda zindelik vererek yorgunluğu azaltır.Fosfor, kalsiyum ve potasyumdan zengin olan armut, kalp kaslarının düzenli çalışmasını sağlar. Tansiyonu ayarlar ve posadan zenginliği sebebiyle bağırsakları çalıştırır.

A, B ve C vitamini içeren ayva ise mideyi rahatlatır, ishale karşı koruyucudur ve cilde faydalıdır.

Turuncu Meyveler

Gripten koruyucu portakal, mandalina, greyfurt gibi turuncu meyveler çok iyi C vitamini kaynaklarıdır.  Aynı zamanda iyi bir beta karoten kaynağı olan bu meyveleri tüketmek bağışıklık sisteminizin güçlenmesinde oldukça etkilidir. Bu meyvelerin bir diğer özelikleri de vücudun toksin atmasını sağlamalarıdır. Bu da vücudun direncini artırır. Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olurken, damar sertliğine karşı koruyucudur.

Yeşil Meyveler

Yeşil meyvelere en güzel örnek kivi olacaktır. Portakal ve mandalinadan daha fazla C vitamini içeren bu meyve,  vücut direncinin korunmasında oldukça etkilidir.

Ayrıca diğer yeşil bir meyve olan elma, E ve C vitamini, folik asit, pektin ve flavonoid içerir. Bağırsak sisteminin korunmasında faydalıdır ve posadan zengindir. Kolesterol düşürücü etkisi vardır. Kan şekerini kontrol altında tutar ve vücut direncini arttırır. Kas ve eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

Kırmızı Meyveler

Üzüm, ahududu, yaban mersini gibi kırmızı meyveler de çok iyi antioksidan kaynaklarıdır. Bu meyvelerde C vitamini kaynaklı meyveler gibi vücut direncini sağlayarak hastalıklara karşı korumada oldukça etkilidir. Ayrıca nar, C vitamini, demir ve potasyum deposudur. Çok güçlü antioksidandır ve kansere karşı koruyucudur.

Karnabahar: Potasyumdan zengindir. C vitamini içerir. Kalp hastalıklarında ve tansiyon düşürmede faydalıdır.

Pırasa: Demir, kalsiyum ve potasyum içerir. İdrar sökücüdür. Bronş açıcıdır. Sindirimi kolaylaştırır.

Kereviz: A ve E vitamini ile folik asit ve potasyum içerir. İdrar sökücüdür. Sindirimi kolaylaştırır. Sinir sisteminde yatıştırıcı bir etkisi vardır.

Ispanak:B ve C vitamini ile magnezyum ve çinkodan zengindir. Cilt sağlığına, sinir sistemine, sindirime, göz sağlığına, büyümeye ve gelişmeye faydalıdır.

Lahana: Folik asit, A, B ve E vitamini yönünden zengindir. Güçlü antioksidandır. Mide rahatsızlıklarında ve hazımsızlık gidermede faydalıdır. Toksin atıcıdır.

Pazı: A ve C vitamini ile folik asitten zengindir. Beden güçlendiricidir. Demirden zengin olması sebebiyle kansızlığa iyi gelir. Bol posa içerir. Bağırsak rahatsızlıklarında faydalıdır.

Sarımsak: Sarımsak içerdiği ”allicin” sayesinde güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir. Bu sayede bağışıklık sistemini destekler ve birçok hastalığın oluşumunu önler.

(Visited 13 times, 1 visits today)