Alerjisi olan çocuklara kızamık aşısı yaptırılabilir mi?

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneğinden, kızamık uyarısı geldi; ”1 yaş altı bebekler ağır kızamık riski altında”, ” Alerjik çocukların aşıları önlemler alınarak yapılabilir.”

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AID), 1 yaş altı bebeklerin ağır kızamık için risk altında olduğuna dikkati çekerek, alerjisi olan çocuklara önlemler alınarak, aşı yapılabileceğinin altını çizdi. 

Dernek tarafından yapılan açıklamada, son dönemde kızamık vakalarındaki artışa işaret edilerek, şunlar ifade edildi:

”DSÖ’ye göre Türkiye ilk sırada”

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 31 Mayıs tarihinde yayınlandığı Avrupa Bölgesi Kızamık Raporuna göre, Mayıs 2022’den Nisan 2023’e kadar olan dönemde Avrupa genelinde en çok kızamık vakasının Türkiye’den bildirildiği görüldü. Mayıs 2022’den Nisan 2023’e kadar bildirilen 4 bin 544 kızamık vakasının yüzde 95’i Türkiye, Rusya ve Tacikistan’da saptandı. Türkiye’nin bin 543 kızamık vakasıyla ilk sırada yer aldığı belirtilirken, Rusya bin 129 vakayla ikinci, Tacikistan ise 568 vakayla üçüncü sırada yer aldı.

”Vakalarda çoğunluk aşısız ya da eksik aşılılarda”

Kızamık vakalarında aşısız ya da eksik aşılıların çoğunlukta olduğu görüldü. Özellikle kızamık komplikasyonları ve ölüm açısından en riskli 5 yaş altında, aşılanma durumu açısından vakalar değerlendirildiğinde, 1 yaş altında vakaların neredeyse tümünün, 1-4 yaşta ise yarısından fazlasının aşısız olduğu ortaya çıktı.

”Alerjik çocukların aşıları önlemler alınarak yapılabilir”

Aşının içinde bulunan süt ve yumurta proteinlere karşı alerjik reaksiyon gösterebilme ihtimali olan çocuklar için de bu aşı mümkün. 

Kızamık-kızamıkçık-kabakulak aşısından sonra alerjik reaksiyonlar oldukça nadirdir. İnek sütü ve yumurta dışında başka bir besine alerjisi olan çocuklarda, alerjisi olmayan çocuklarda alınan önlemler eşliğinde kızamık aşısı yapılabilir.

Kanlı, mukuslu kakası veya egzaması olup inek sütü alerjisi ya da yumurta alerjisi teşhisi konan çocuklara, alerjisi olmayan çocuklarda alınan önlemler eşliğinde kızamık aşısı yapılabilir.

İnek sütü veya yumurta ile karşılaştıktan kısa bir süre içinde ciltte kızarıklık, kaşıntı, şişlik, kusma gibi yakınmaları olan çocuklara, çocuk doktoru gözetiminde aşı yapılmalıdır.

Şiddetli inek sütü veya yumurta alerjisi olup veya daha önce bu besinlerle alerjik şok (anafilaksi) geçirmiş çocuklar, aşı yapılmadan önce mutlaka çocuk alerji immünoloji uzmanına sevk edilmelidir.

(Visited 12 times, 1 visits today)