Akıllı telefonlarla hayatımıza giren ”yeni boyun ağrısı”

Akıllı telefonların günlük hayatın vazgeçilmezleri arasına girmesiyle, hayatımıza yeni bir boyun ağrısı da girdi.  Kafatasının arka kısmında bulunan oksipital sinirlerin, boynu sürekli öne eğmek gibi küçük travmalarla gerilmesi, gün içinde şiddetli ağrıları yol açabiliyor.

Memorial Ataşehir Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahi Bölümünden Op. Dr. Mustafa Önöz, oksipital sinirin neden olduğu boyun ağrısı ve tedavi yöntemleri hakkına bilgi verdi.

Oksipital sinir nedir?

Kafatasının her iki arka yanında cildin hemen altından geçen oksipital sinirler, kafanın en tepesinden ense köküne kadar olan hislerden sorumludur.  Oksipital sinirlerde meydana gelen travmalar ve gerilmeler şiddetli ağrılara yol açabilmektedir. Akıllı telefonların yaygınlaşması ağrıların boyun bölgesinde görülmesine neden olmaktadır. Telefon kullanırken boynun sürekli aşağı doğru bükük olması, oksipital sinirlerin gerilmesine ve sinir sıkışmalarına zemin hazırlamaktadır. 

Fıtık ağrısıyla karıştırmayın

Boyun bölgesinde yaşanan ağrılardan genellikle sorumlu tutulan fıtık ağrısıyla,  oksipital nevralji ağrıları karıştırılabilmektedir. Fıtıkta yaşanan boyun ağrılarına kollarda uyuşma, güçsüzlük gibi şikayetler de eşlik etmektedir. Oksipital nevralji de ise fıtık ağrılarından farklı olarak daha çok noktasal, elektrik çarpması veya şimşek çakar tarzda kısa ağrılar yaşanmaktadır. Fıtık ağrıları kolda uyuşma ve güçsüzlüğe neden olurken, oksipital nevraljiden kaynaklanan ağrılar kafatasının arkasında, boyun ve omuzlara bazen de kulağın yukarısına, göz kenarına kadar uzanmaktadır.

Başınızı eğmek yerine telefonu kaldırın

 Başlangıç aşamasındaki oksipital nevralji ağrıları için ağrıya neden olan küçük travmaların ortadan kaldırılması önemlidir. Telefonu kullanırken başı öne eğmek yerine telefonu baş hizasına kaldırmak, koltuk kenarında yatmamak, boynu zorlayıcı hareketlerden uzak kalmak gibi önlemlerle ağrı oluşmasının önüne geçilebilmektedir.

Ağrılardan tek seansta kurtulmak mümkün

Boynu rahatlatıcı önlemler ve ilaç tedavisine rağmen geçmeyen oksipital nevralji ağrılarında sinir blokajı denilen, düşük doz kortizon, lokal anestezi içeren enjeksiyonlar uygulanabilmektedir. Sinirin ağrıyı hissetmesini azaltacak enjeksiyon uygulamalarıyla sorunlar tek seansta çözülebilmektedir. Nadir olmakla birlikte bütün tedavi yöntemlerine karşı sonuç alınamayan kişilerde cerrahi yöntemlerle sinire baskı yapan oluşumların bağlantısı kesilerek, ağrı giderilebilmektedir. Çok az olmakla birlikte pil uygulamaları da gerekmektedir.

(Visited 14 times, 1 visits today)