Akciğer kanseri tarama yaşı düşürüldü

Akciğer kanserinde erken tanı için kullanılan yöntemlerden biri de düşük doz akciğer tomografisi çekilmesi. Amerikan Kanser Derneği, yeni  kılavuzunda akciğer kanseri tarama yaşını düşürdü.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğ. Ü. Seha Akduman,  Amerikan Kanser Derneğinin güncellediği yeni kılavuzunda akciğer kanseri tarama yaşını düşürdüğünü bildirdi.

Tarama yaşı ve paket sigara yılı düştü 

Akciğer kanserinde hastalıksız sağ kalımı sağlamanın yolu ameliyat. Ancak sadece evre1 ve evre2 vakalar ameliyat edilebiliyor. Erken tanıyı koymak için de günümüzdeki en etkin yöntem, radyasyon dozu azaltılmış toraks tomografisi ile riskli grupların taranması. Amerikan Kanser Derneğinin 2021 rehberinde akciğer görüntüleme erken tanı yaşı 55 ve 30 paket yıl sigara iken, şimdi 2023 te bu tarama yaşı 50’ye çekildi. 30 paket yıl yerine de 20 yıllık paket yıl sigara öyküsü olan hastalar tarama yaş grubuna alındı.

Düşük doz toraks tomografisinin standart  tomografiden farkı nedir?

Standart Toraks BT ile alınan radyasyon, yaklaşık olarak 5 te bir dozuna indirilerek, akciğerde inceleme yapılır. Kitle veya nodül saptanırken radyasyon maruziyeti azaltılır.

Tümörün yerine göre akciğer kanseri hiç belirti vermeden ilerleyebilir 

Tümör, akciğerde bronşlara, sinir hücresine ya da akciğer zarına yerleşmedikçe tüm akciğere yayılsa bile hiç belirti vermeyebilir. Hastanın hiçbir şeyden haberi olmadan kanser sinsice ilerler. Bu nedenle hastaların yaklaşık yüzde 60’ı ileri evrede bize ulaşıyor. Dolayısıyla asıl sorun erken evrede tespit edilebilmesi.

(Visited 8 times, 1 visits today)