Aile hekimleri ”ek ödeme” istiyor

Aile hekimleri, ek ödeme istiyor. AHEF 2. Başkanı Dr.  Eryazğan, ” Aile hekimlerine şartlı 3 aylık ek ödeme dışında bir ek ödeme yapılmadı”, ”Biz de diğer basamaklar gibi şartsız bir ek ödemeyi mutlaka talep ediyor, istiyor ve bunu almak için elimizden gelen her türlü tepkiyi vereceğimizi deklare ediyoruz.”

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Dr. Hacı Yusuf Eryazğan, aile hekimlerine şartlı 3 aylık ek ödeme dışında bir ek ödeme yapılmadığını,  bu haksızlığı defalarca dile getirdiklerini ve bu haksızlığın düzeltilmesi için her türlü tepkiye hazır olduklarını söyledi.

Dr. Eryazğan, yaptığı açkılamada,  Sağlık Bakanlığının  pandeminin başından bu yana sağlık çalışanları için belirli miktarda bir ek ödeme konusunda çalışma yaptığını ve bu noktada özellikle hastanelerde ve filyasyon ekibinde çalışanlara yaklaşık 14 aydır ek ödeme yapıldığını kaydetti.

”Aşılamanın yüzde 80’ni aile hekimleri tarafından yapılıyor”

”Sağlık Bakanlığı’nın sahadaki en büyük gücü ve salgın dönemindeki en büyük dayanağı olan ve her konuda güvendiği ve destek aradığı aile hekimleri  bu kapsamda yer almadı” diyen Dr. Eryazğan, Covid-19 servis yoğunluğu nedeniyle  hastanelerde poliklinik hizmetleri verilemezken dahi, aile sağlığı merkezlerinde hizmetlerin aralıksız sürdüğünü belirtti.

Dr. Eryazğan,  ”Süregelmekte olan sağlık hizmetlerinin sıkıntıya düşmemesi için çabalayan, çoğu zaman izin kullanamayan, izinleri engellenen aile hekimlerine, Aşılama Haftasında da Sağlık Bakanlığından çok büyük bir güven vardı. Şu andaki Covid-19 a yönelik aşılamanın yüzde 80’i, aile hekimleri tarafından yapılıyor. Bundan sonraki süreçte de aile hekimleri var güçleriyle çalışacaklar” diye konuştu.

”Sağlık Bakanlığı ek ödeme konusunda çok cimri ve kısıtlayıcı davranıyor”

Sağlık Bakanlığının, salgında poliklinik ve temel sağlık hizmetlerinin devamı noktasında, bebeklik çağı aşılarında, Covid-19 aşılarında, gebe takip ve aşılamasında sürekli aile hekimlerine güvendiğini ve bununla övündüğünü ifade eden Dr. Eryazğan,  ”Ancak tam da aksi şekilde bu kadar güvendiği, bu kadar takdir ettiği, bu kadar görev verdiği aile hekimlerine ek ödeme konusunda çok cimri çok kısıtlayıcı davranıyor” dedi.

Çoğu hekimin  3 ay şartlı ek ödemeden de faydalanamadığını belirten Dr. Eryazğan,  açıklamasında şunları kaydetti:

”Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu olarak, bu haksızlığı çeşitli mecralarda pek çok kez dile getirdik, dile getirmeye de devam edeceğiz. Bu haksızlığın düzeltilmesi için her türlü eyleme ve her türlü tepkiye saha olarak hazırız. Bu konuda artık bıçak kemiğe dayandı. 14 aydır beklediğimiz ek ödeme bir türlü verilemedi. Nedense aile hekimlerine sıra geldiğinde hep bir şart konu ediliyor. Biz de diğer basamaklar gibi şartsız bir ek ödemeyi mutlaka talep ediyor, istiyor ve bunu almak için elimizden gelen her türlü tepkiyi vereceğimizi deklare ediyoruz.”

(Visited 22 times, 1 visits today)