50 yaş ve üzeri vatandaşlar ile sağlık çalışanları için 3’üncü doz aşı yarın başlıyor

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sona erdi. Bakan Koca: ” 2 doz aşı olmuş 50 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile sağlık çalışanlarımız yarından itibaren 3’üncü doz aşılarını olmak üzere randevu alabileceklerdir.”

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sona erdi.  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantının ardından yaptığı açıklamada,  ülkenin salgın hastalık gündeminden çıktığını ve bu sözlerinin bir ümit cümlesi olmadığını söyledi.

Koca, ”Küresel salgının esaretinden kurtuluşunuzun ifadesidir. Aşılama programımız planlı ve her bir vatandaşımıza en konforlu şekilde aşıyı ulaştırmak üzere tam bir seferberlik hali ile ilerliyor. Günlük 1 milyonun üzerinde aşıyla nüfusunu en hızlı aşılayan ülkelerden biri konumundayız” dedi.

”Bugün itibariyle yaklaşık 50 milyon doz aşıya ulaşmış bulunuyoruz”

Bugün itibariyle yaklaşık 50 milyon doz aşıya ulaşmış bulunuyoruz” diyen Koca,  ilk doz aşısını olan vatandaşlarla ikinci doz aşı zamanı gelen vatandaşların takvimleri birleştiğinde, günde 1,5-2 milyon dolaylarında aşı yapıyor olacaklarını anlattı.

Koca, ”Aşılarımızı ne kadar erken dönemde olursak milletçe salgından o derece erken kurtulmuş olacağız. Aydınlık yarınların bizim olduğunu artık hepimiz görüyoruz. Daha önce de ısrarla sizleri bu son dönemeçte temkinli ve teyakkuzda olmaya davet etmiştim. Bildiğiniz gibi koronavirüs bir rNA virüsü ve çok kolay mutasyona uğruyor. Eldeki aşılar mutasyonlara karşı da belirli seviyelerde koruyucu görünüyor. Ancak mutasyonlara fırsat vermeden aşılamayı tamamlamak salgını durdurabilecektir. Delta varyantının yayıldığı ülkelerden aşılamanın da yüksek seviyede olduğu yerler var. Bu durum bizi uyarıyor ve aşı olmada acele etmeye davet ediyor” diye konuştu.

3’üncü doz aşı 

Bilim Kurulunun,  bugünkü toplantısında 3’üncü doz  aşıların gerekliliği konusunda değerlendirmelerde bulunduğunu anlatan Bakan Koca, devamla şunları söyledi:

Buna göre 50 yaşından büyük vatandaşlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın hangi aşı ile olursa olsun 3’üncü doz aşı olmalarının faydalı olacağını kararlaştırdık. 2 doz aşı olmuş 50 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile sağlık çalışanlarımız yarından itibaren 3’üncü doz aşılarını olmak üzere randevu alabileceklerdir. 

(Visited 10 times, 1 visits today)