33 ülke koronavirüs mutasyonu vakası bildirdi

Koronavirüsten çok daha hızlı yayıldığı, bulaşıcılığının kat ve kat fazla olduğu olduğu açıklanan,  ”B.1.1.7” adı verilen mutasyon virüsün,  33 ülkede görüldüğü bildirildi.

Koronavirüsten çok daha hızlı yayıldığı, bulaşıcılığının kat ve kat fazla olduğu olduğu açıklanan  ”B.1.1.7” adı verilen mutasyon virüs, ilk olarak İngiltere tarafından tanımlanarak açıklandı.

Mutasyon, bazı ülkeleri sınırlarını kapatmaya ve seyahat kısıtlamalarını daha da sıkılaştırmaya teşvik etmiş, pek çok ülke bu konuda önlemler almıştı.

Alınan tüm önlemlere rağmen 33 ülke mutasyon virüs vakalarını bildirdi. O ülkeler şunlar:

”İngiltere, Hollanda, Fransa, İsveç, İspanya, İsviçre, Danimarka, Almanya, İtalya,  Kanada, Japonya, Lübnan, Singapur, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan, Güney Kore, Finlandiya, Pakistan, ABD, Türkiye, Belçika, Çin, Brezilya, Malta, Norveç, Portekiz, Şili, Tayvan, İzlanda, İrlanda, İsrail ve Ürdün. 

Bu arada, Nijerya ve Güney Afrika da son günlerde farklı bir koronavirüs varyantı bulduğunu açıkladı.

Türkiye’de 15 vaka var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, İngiltere’de tespit edilen ve yayılması engellenemeyen mutasyona uğramış koronavirüsün Türkiye’de de 15 kişide tespit edildiğini açıklamış, izolasyonları devam eden bu kişilerin ve temaslı çevrelerinin karantinaya alındığını bildirmişti.

(Visited 61 times, 1 visits today)