Yaz gribinde, kış gribi ilaçlarını kullanmayın

Sıcak yaz günlerinde hastalığı akla getirmeyenleri, ‘yaz gribi’ pusuda bekliyor. Burun akıntısı, ses kısıklığı, terleme hatta ateşle ortaya çıkan yaz gribini, klimanın doğru kullanılmaması da tetikliyor. Hastalık kişiden kişiye bulaşmıyor. Uzmanlar,  yaz gribinde, kış gribi ve soğuk algınlığında kullanılan ilaçların kesinlikle kullanılmaması konusunda uyarıyor.

Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Oğuz Yılmaz, yaz gribi ve korunma yollarını anlattı.

YAZIN HASTALIK OLMAZ DEMEYİN 

Yazın havadaki ozon miktarının artması nedeniyle hastalık kendini gösteriyor ve kişileri tatilde yakalayabiliyor.  Yaz gribi, sonbahar ve kış mevsiminde görülenden farklı olarak, saman nezlesine benzer şekilde ve havadaki parçacıklara karşı gelişen bir çeşit alerji şeklinde ortaya çıkmaktadır. Havadaki alerjik reaksiyona sebep olabilen faktörler kişinin vücut direncinin düşmesi, klima tozları, plajlar ve toplu yaşanılan yerlerde zaman geçirilmesine bağlı olarak yazın da grip tipi virüs enfeksiyona yol açabilmektedir.

GRİPTEN FARKLI 

Griple benzer belirtiler gösterse de, hastalığın sebep olduğu organizmalar gribe göre çok farklıdır. Öncelikle bu hastalık kişiden kişiye bulaşmaz. Hastalık mikrobu su tesisatlarında, soğutma kulelerinde ve havalandırma sistemlerinde çoğalarak yayılır. Bu cihazların içinden geçen su zerreciklerinin solunması veya istem dışı nefes yollarına kaçmasıyla kendini gösterir. Günler içinde kişi yavaş yavaş hastalanmaya başlar. Yaz gribinde, kış gribi ve soğuk algınlığında kullanılan ya da çevreden tavsiye edilen ilaçlar kesinlikle kullanılmamalı, mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır.

BU ŞİKAYETLERİ CİDDİYE ALIN 

Ateşle seyreden bu tip yaz gribi veya enfeksiyonlarının belirtileri, bazen sessizce oluşan ve her zaman klasik şekilde görülemeyen zatürree (pnömoni), bronşit ve diğer virüs enfeksiyonlarıyla karıştırılabilir. Bu nedenle yaz mevsimindeki ishal vakalarının altında herhangi bir bakteri veya amip gibi bir etken olup olmadığı, diğer ateşli soğuk algınlığı gibi durumlarda da başka bir virüs veya enfeksiyonun varlığının bulunup bulunmadığı ayırıcı tanı yönünden araştırılmalıdır. Burun akıntısı, ses kısıklığı, terleme hatta ateşle ortaya çıkan yaz gribini, klimanın doğru kullanılmaması da tetikliyor.

KORUNMAK MÜMKÜN 

Dengeli beslenin.

Diğer hava kirliliğine neden olan etkenlerden uzak durarak kısmen korunun.

Bu dönemde diyet yapmayın.

Bol su ve sıvı tüketin.

Çok soğuk/buzlu su vb. içecekler tüketmeyin.

Meyve ve sebze ağırlıklı beslenin.

Uyku ve istirahate dikkat edin.

Güneşin altında fazla kalmayın.

Vücut direncini artırmak için spor yapmayı ihmal etmeyin.

Şikayetler arttığı takdirde zaman kaybetmeden bir uzmana başvurun.

KLİMAYI ARA ARA KAPATIN 

Yazın klima kullanımı genel olarak minimum düzeyde olmalıdır. Ancak klima kullanılması gerekiyorsa, klimanın sık sık kapatılması, bir süre bekledikten sonra tekrar açılması, hafif ama kesintisiz birkaç saat çalıştırılması, sıcaklık ayarının çok düşürülmemesi, ideal serinliği elde edecek şekilde kurulması, bakımlarının düzenli olarak yaptırılması ve filtrelerinin zamanında yenilenmesi çok önemlidir. 

(Visited 23 times, 1 visits today)