Yaşlanmaya Karşı Çekirdek, Akneye Karşı Kuzu Eti

Tükettiğimiz besinler,  cilt sağlığımızı da etkiliyor.

 Ay çekirdeği yaşlanmayı geciktirirken,  kuzu eti akneye karşı korur.

Domates, kuru ciltlerin nem kapasitesini artırır.

Herkes sağlıklı ve genç bir cilde sahip olmak ister. Kimi bunun için krem ve maskelerden yardım alır. Kimi de yediğine içtiğine dikkat eder.

‘Sağlıklı cilde giden yol mideden geçer’ diyen Altınbaş Üniversite Hastanesi Medical Park Bahçelievler dermatoloji uzmanı Hüseyin Hira,  genç ve sağlıklı bir cilt için beslenme listemizde mutlaka bulunması gereken besinleri sıraladı.

Vazgeçilmez ikili yumurta-süt  

Süt,  deri sağlığı ve antioksidan etki için gerekli olan B2 vitamini (riboflavin) ihtiyacını karşılamak için en iyi besin kaynağıdır. Bu özelliğiyle cilde zararlı serbest radikallerle savaşır ve çevresel toksinlerden cildi korur. Yaşlanmayla ortaya çıkan ince  çizgileri ve derinin renk tonundaki düzensizlikleri hafifletir. Bu sebeple süt ve süt ürünleri (peynir, yoğurt, ayran, kefir vb.) günlük olarak düzenli tüketilmelidir.

Yumurta, mükemmel bir cilt dostu, olağanüstü güçlü bir protein, vitamin ve mineral kaynağıdır. Hücre yenilenmesine, derinin temel yapısını oluşturan kollajen ve elastin üretimine yardımcı olur. Zengin biotin ve B12 içeriği ile deri kalitesini artırırken, saçları destekler ve sağlıklı tırnak görünümüne katkıda bulunur.

Kırmızı et, çinko ve demir içeriğinden dolayı cilt, saç ve tırnak sağlığını koruma ve geliştirmede etkilidir. Çinko açısından özellikle kuzu eti çok değerlidir. 100 gr kuzu eti günlük çinko ihtiyacının yaklaşık yüzde 50’sini karşılar. Çinko, egzama ve akne gibi hastalıkları hafifletip, cildi pürüzsüzleştirirken saç ve tırnak kalitesini artırır.

Balık, en bilindik cilt dostu besinlerden biridir. Gücünü kaliteli protein yapısından, zengin fosfor içeriğinden ve omega-3 yağ asitlerinden alır. Hücre yenilenmesini artıran omega-3 yağ asitleri, deri yaralarının hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Hamsi, somon ve sardalya omega-3 açısından zengin balıklardır.

Zeytinyağı, zengin oleik asit kaynağı olan zeytinyağı cildi hem içten, hem de dıştan besleyerek, hücre zarlarının yenilenmesini artırıp daha canlı parlak bir cilt görünümüne sahip olmanızı sağlar. Omega-9 kaynağı olan zeytinyağı, deri yaralarının iyileşmesini artırırken, yaşlanmaya bağlı oluşabilecek kırışıklıklardan korur.

Çekirdek Çitlemeye Devam

Domates,  bütün karotenler arasında antioksidan kapasitesi en yüksek olandır. Likopenin cilt dokusundaki yoğunluğu arttıkça güneş ışınlarının neden olduğu serbest radikallere bağlı deri hasarı ve cilt yaşlanması azalmaktadır. Özellikle kuru ciltlerin nem kapasitesini artırırken kırışıklığa sebep olan etkenlere karşı çok iyi koruma sağlar.

Yeşil çay, içinde yer alan güçlü antioksidanlar oksidatif hasarı engelleyerek kırışıklık, güneş lekesi ve deri elastikiyetinin kaybı gibi yaşlanma belirtilerini azaltır. Bu anti-ageing etkilerinin yanında derinin ana proteinleri olan kollajen ve elastin üretimini artırıp, cildin daha canlı, parlak ve dolgun görünümüne yardımcı olur.

Havuç, kuvvetli antioksidanlara sahip olduğu için serbest radikallerle savaşır ve ultraviyolenin neden olacağı deri kırışıklıklarına ve lekelere karşı cildi korur ve yaşlanmayı geciktirir.

Ay çekirdeği, içerdiği zengin E vitamini nedeniyle çok güçlü bir antioksidandır. Bir avuç ay çekirdeği günlük E vitamini ihtiyacımızın yüzde 90’ını karşılarken, iki avuç ay çekirdeği günlük selenyum ihtiyacımızın yüzde 100’ünü karşılar. Selenyum ve E vitamini deride serbest radikal oluşumunu engellerken ve yaşlanma sürecini geciktirici bir rol oynar.

Su, cildimizin en iyi dostudur. Su hem cildin nem kapasitesini artırır, hem de kan dolaşımın düzenleyerek cildin beslenmesini sağlar. Günde en az 8-10 bardak su tüketerek beslenmenizi destekleyebilir, cildinize doğal bir parlaklık ve güzellik katabilirsiniz.

Şule Yılmaz

 

(Visited 129 times, 1 visits today)