Virüsten korunmak için aşırı tüketilen C vitamini idrar kaçırmaya yol açabilir

Koronavirüs salgınından korunmak için aşırı tüketilen C vitamini, idrar kaçırmaya yol açabilir.  Kontinans Derneği Başkanı Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tarcan,  özellikle aşırı aktif mesane ve mesane ağrısı sendromlu hastaları uyardı. Gereğinden fazla alınan C vitaminin, idrarı asitleştirerek mesanenin daha fazla uyarılmasına neden olduğuna dikkati çekti

.

Koronavirüs salgınından korunmak için pek çok kişi bağışıklık sistemini güçlendirme adına C vitamini almaya başladı. Ancak vücudun ihtiyacından fazla alınan C vitamini, idrar yoluyla atılıyor.  C vitamininin vücuttan atılırken idrarı daha asidik hale getirdiğine işaret eden Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, bunun özellikle aşırı aktif mesane ve mesane ağrısı tanılı hastalarda, idrar kaçırmayı artırabileceğine dikkati çekti. Ve  şu uyarılarda bulundu.

Fazladan alınan C vitamini idrar kesenize zarar verir 

C vitamini bağışıklık sistemi için gerekli vitaminlerden bir tanesi. Ancak vücudun ihtiyacından fazla alınan C vitamini, bağışıklık sistemine ekstra fayda getirmez. Zaten vücudumuz fazla C vitaminini depolamıyor ve idrar yoluyla dışarı atıyor. Ancak idrarla atılan C vitamini, idrarınızı asidik hale getirerek, bazı mesane semptomlarının ortaya çıkmasına ya da olan hastalıklardaki şikayetlerin çoğalmasına yol açar. Fazladan aldığınız C vitamini sadece idrar kesenize zarar verir. Bu nedenle özellikle idrar kaçırma problemi yaşayanların C vitamini tüketirken dikkat etmesi gerekir.

Eğer  doğal besinlerle C vitamini alıyorsanız ve kronik bir hastalığınız yoksa, ekstra C vitamini almanıza da gerek yok. Bu klinik çalışmalarla ispatlanmış bir bilgi. Doktor önerisi olmadan, kendi kendimize ekstradan C vitamini almamıza gerek yok. Doğal ve dengeli beslenen, sağlıklı bir insan da eğer sebzesini, meyvesini yeteri kadar tüketiyorsa zaten C vitamini eksikliği olmaz. Dolayısıyla sağlıklı bireyler için kesinlikle ekstra C vitamini almayı önermiyoruz.

Aşırı aktif mesane sendromlu hastalarda şikayet arttı

Fazla tüketilen C vitamini sonrasında, aşırı aktif mesane ve mesane ağrısı sendromlu hastaların şikayetleri arttı. Aşırı aktif mesane dediğimiz şey, kadınlarda ve erkeklerde herhangi bir anatomik ya da hormonsal nedene bağlı olmadan, hastada ani sıkışma hissinin ortaya çıkmasıdır. Bazen bu ani sıkışma hissiyle birlikte hasta tuvalete gidene kadar idrarını yetiştiremiyor ve kaçırıyor. Buna da ‘sıkışma tipi idrar kaçırma’ adını veriyoruz. Gereğinden fazla C vitamini aldığımızda, bu vitamin idrarı asitleştirerek, mesanenin daha fazla uyarılmasına ve aşırı aktif mesane sendromlu hastalarda şikayetlerin artarak, kişinin daha büyük sıkıntılar çekmesine sebep oluyor.

Mesane ağrısı sendromu olanlar da dikkat etmeli 

Mesane ağrısı sendromunda (interstisyel sistit hastalığı), sebebini bilmediğimiz bir şekilde mesanede dolumla birlikte ağrı oluşuyor. Mesane doldukça ağrı şiddetleniyor. Herhangi bir bakteri ya da virüs etiyolojide rol oynamıyor. Otoimmün bir hastalık değil. Henüz nedenini bilmiyoruz. Ama bu hastalıkta semptomlar, özellikle yediğimiz içtiğimizle çok paralel seyrediyor. Özellikle idrarın asidik olması mesaneyi daha çok uyarıyor ve mesane ağrısını şiddetlendirerek, sıklığını artırıyor. Biz böyle bir süreçte hastaya zaten diyetle alakalı bir beslenme öneriyoruz. Bu tabloda eğer C vitamini fazla alınırsa, mesane ağrısı sendromunda şikayetlerin artması şeklinde bir sonuçla karşılaşıyoruz.

İdrar kaçırma problemi olanlar bu süreçte ne yapmalı?

Yaşadığımız bu zor süreçte ciddi bir sağlık problemi olmadığı sürece, özellikle 65 yaş üstü kişilerin hastanelere gitmemesini öneriyoruz. Koronavirüs nedeniyle evden çıkamadığımız bu süreçte idrar kaçırma problemi yaşayanlara, özel olarak spesifik tasarlanmış mesane pedlerini tavsiye ediyorum. Ancak, özellikle yeni başlayan idrar kaçırmayla birlikte ateş, idrar yaparken yanma, idrarda kötü koku ya da renk değişikliği, veya sistemik farklı yakınmaların bulunması halinde, vakit geçirmeden bir üroloji uzmanına başvurmak gerekir.   

(Visited 10 times, 1 visits today)