Türkiye’de 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildi

Sağlık Bakanı Koca: ” İngiltere’den son dönemde yurda giriş yapan 15 kişide yeni mutasyonla uyumlu virüs yükü tespit edilmiştir.”, ”İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur.”, ”Mutasyonlu virüs İngiltere’den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmemiştir.” 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere kaynaklı virüs mutasyonu hakkında bilgilendirme açıklaması yaptı.

”15 kişide mutasyonla uyumlu virüs yükü tespit edildi”

Bilindiği üzere İngiltere tarafından duyurulan virüsteki mutasyonla ilgili olarak tedbirler alınmış ve bu ülkeden yurda girişler askıya alınmıştı. Ayrıca son dönemde İngiltere’den ülkemize girmiş kişilerin tamamı da geriye dönük tarama altına alınmıştı. Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımızın da, yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramalar yaptığını da bildirmiştik.

İngiltere’den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edilmiştir. Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındadır. İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır.

”İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durduruldu”

Yurt çapında yapılan düzenli taramalarda mutasyonlu virüs İngiltere’den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmemiştir. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur. 

(Visited 34 times, 1 visits today)