Tam iyileşmemiş gripler sinüzite neden olabiliyor

Sinüziti olan kişiler, soğuk havalardan en çok etkilenenler arasında yer alıyor. Sürekli devam eden geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, yüz ve göz çevresinde hissedilen ağrılar, sinüzitin ilk belirtileri arasında bulunuyor.

 

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ela Araz Server, grip tedavisinin tamamlanmaması ve burnun yapısal bozukluklarının da sinüzite neden olabildiğini belirterek, şöyle dedi:

Sinüzitler geçirilmiş griplerin kalıntıları üzerine yerleşmektedir

Sinüzitin bir belirtisi de öksürüktür. Sinüzitte bakterilerin türüne, yoğunluğuna ve şiddetine göre kötü ağız kokusu da görülebilmektedir. Yine yaşanan yoğunluğa bağlı olarak geniz akıntısının yanı sıra burun akıntısı da olabilmektedir. Burun yoğun bir akıntı biriktirmekte bununla beraber, burun boşluğu içindeki tahriş olan alanın miktarıyla orantılı olarak burun tıkanıklığı da görülebilmektedir.

Genel olarak belirtiler arasında; geniz akıntısı, öksürük, baş veya yüz ağrısı, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı olarak sayılabilmektedir. Çoğunlukla sinüzitler geçirilmiş griplerin kalıntıları üzerine yerleşmektedir. Tam iyileşememiş griplerde sinüzitin oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

(Visited 10 times, 1 visits today)