Günlük su ihtiyacınızı bu formülle hesaplayın…

Vücuttaki yaşamsal fonksiyonların devamlılığı için her gün yeterli miktarda su tüketimi büyük önem taşıyor. Ancak uzmanlara göre, suyun az içilmesi kadar fazla tüketilmesi de zararlı. Peki, günlük zorunlu su ihtiyacını hesaplamanın basit bir formülü var  mı?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Burcu, suyun azı kadar fazlasının da zararlı olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi,

 Ezbere su tüketmek bunları neden olabilir 

Su tüketimi ezbere olmamalı. Az su içmek kadar fazla su tüketimi de çeşitli sorunlara yol açabilir. Ezbere su tüketimi böbrek, kalp ve solunum yetmezliği olan hastalarda riskli olabilir. Bu hastalarda tüketilen suyun idrarla atımında problem olabilir. İdrarla atılamayan su vücutta birikebilir. Bu durum nefes darlığı ve ödeme neden olabilir. Bu hastaların günlük su tüketim miktarları hekimler tarafından belirlenmeli, düzenli takip yapılmalıdır.

Sadece bazı hastalık durumlarında değil, normal ihtiyacının üzerinde su tüketimi olan bireylerde de fazla su tüketimi, sağlık için zarar oluşturabilir. İhtiyacın üzerinde su tüketimi vücuttaki sodyum, potasyum ve diğer minerallerin dengesinin bozulmasına bağlı olarak, vücudun işlevsel faaliyetlerinin bozulmasına, böbreklerin aşırı çalışmasına, böbreğin idrarı konsantre etme yeteneğinin bozulmasına neden olabilir.

Su tüketiminin formülü 

Su  tüketimi ihtiyacı kişiden kişiye değişir. Günlük zorunlu ihtiyaç duyulan su tüketiminizi, vücut ağırlığınızı (kg) 30 ml ile çarparak basitçe hesaplayabilirsiniz.

Ayrıca idrar renginin koyulaşması da  günlük su ihtiyacınızı karşılamadığınızın pratik bir göstergesidir.

(Visited 9 times, 1 visits today)