T şeklinde rahim normal gebeliğe engel mi?

Günümüzde çocuk sahibi olmak isteyen kadınların yüzde 16’sı, gebelik sorunu yaşıyor. Bu sorununun nedenlerinden biri de, kadınlarda sıkça rastlanan doğuştan kaynaklı T şeklinde rahim. 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Yücel Karaman,  günümüzde çocuk sahibi olmak isteyen kadınların yüzde 16’sının gebelik sorunu yaşadığını hatırlattı.

Sebeplerden biri rahim anomalisi

Uygun zamanlarda cinsel ilişkiye girme, adet döngülerinin süresini bilmenin yanı sıra hamile kalma sürecinde birçok genetik faktör de yumurtlamayı etkiliyor. Bu sebeplerden bir tanesi de kadınlarda sıkça rastlanan ve konjenital yani doğuştan kaynaklı oluşan T rahim anomalisi olarak karşımıza çıkıyor.

T rahim gebeliği nasıl etkiliyor?

T şeklindeki rahim, rahim iç hacminin dar olması tablosuyla karşımıza çıkıyor. Bu durum tedavi edilmediğinde ise gebe kalma durumunu olumsuz etkiliyor. Rahim dokusunun yeterince kalınlaşmaması, embriyonun rahim içinde tutunmasını engelleyebiliyor. Bu durum ise tekrarlayan düşük, erken doğum gibi faktörlere sebebiyet veriyor’.

”Rahim içi bozuklukların tedavi edilmesi, gebelik şansını da arttırıyor”

Gebe kalmadan önce rahim içi bozukluklarının giderilmesi hem gebelik şansını arttırır, hem de düşük ve erken doğum riskini azaltır. T rahim ameliyatıyla hastaların rahim kollarının normal olan üçgen formuna getirilmesi gerekiyor. T Uterus (rahim) yani rahim içi şekil bozukluğunun yol açtığı darlık, histereskopi ile rahim ağzına girilerek, yaklaşık 30 dakika süren bir ameliyatla tedavi edilebilir.

Ardından spiral takıldıktan sonra hastaya 6 haftalık hormon tedavisinin uygulanması gerekiyor. Bu süreçten sonra rahim normal şeklini alırken, kişi normal şekilde gebe kalabiliyor. 

(Visited 10 times, 1 visits today)