Sürekli kan nakline ihtiyaç duyanlardan, ”1kişi1000kişi” çağrısı

Hastanedeki her 10 hastadan 1’inin kan nakline ihtiyacı oluyor. Pandemi nedeniyle azalan kan bağışı, bu hastaları  özellikle de sürekli kan nakline ihtiyaç duyanları zorluyor.  Türk Kızılay, Türk Hematoloji ve Türk Pediatrik Hematoloji dernekleri, bu duruma dikkat çekmek ve kan bağışını artırmak amacıyla ”1kişi1000kişi Projesi” başlattı.

Talasemi Günü dolayısıyla Nobel İlaç, Türk Kızılay, Türk Hematoloji Derneği ve Türk Pediatrik Hematoloji Derneği işbirliğinde,  ‘1 kişi kan verir, 1000’lerce kişiye umut olur’ sloganıyla ”
1kişi1000kişi projesi” hayata geçirildi.

1kişi1000kişi projesiyle, Covid-19 nedeniyle kan bağışı sayılarındaki azalmaya dikkat çekilerek, kan bağışında bulunmak isteyen bireyleri Türk Kızılay Kan Bağışı Merkezleri’ne davet etmek ve kan bağış sayılarında artış sağlamak amaçlanıyor.

Hastanedeki her 10 hastadan birinin kan nakline ihtiyacı oluyor

Hastanedeki her 10 hastadan birinin kan nakline ihtiyacı oluyor. Kaza, anemi, kanser ve kalıtsal kan hastalığı olan hastaların tedavisi için sürekli kan ürünlerine gereksinim duyuluyor.  Örneğin talasemi hastalığı dünyada ve ülkemizde en sık görülen kalıtsal kan hastalığıdır. Talasemi hastaları hastalık tipi ve şiddetine göre 3-4 haftada 1 kan transfüzyonuna ihtiyaç duyabiliyor. Bu hastalarda kan naklinin tedavinin ana öğesi olması sebebiyle, kan bağışı hayati bir öneme sahiptir.

Pandemi hastaların zor günler geçirmesine sebep oluyor 

Türk Pediatrik Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Namık Yaşar Özbek, pandemi döneminde  kan bağışı sayılarının azalmasının, kan nakli olmadan hayatını devam ettiremeyecek hastaların zor günler geçirmesine neden olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Özbek, ”Düzenli kan bağışı sayesinde kan ürünlerinin kesintisiz olarak temini kanser ve kalıtsal kan hastalıklarına sahip erişkin ve çocuk hastalar için hayati önem taşımaktadır. Özellikle koronavirüs nedeniyle kan bağışının azaldığı bugünlerde, hijyenik koşullara sahip Türk Kızılay Kan Bağışı Merkezleri’nin yeni bağışçılarını beklediğini tekrar hatırlatıyoruz. Çünkü 1 kişi kan verir, 1000’lerce kişiye umut olur” diye konuştu.

Bağışçılarımız adsız kahramanlardır

Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. G. Hayri Özsan da,  kan bağışındaki azalmanın getirdiği sıkıntıları kan hastalıkları ile uğraşan hematologlar başta olmak üzere, tüm hekim, hasta ve hasta yakınlarının beraberce yaşadığını anlattı. Prof. Dr. Özsan, ‘‘Bağışçılarımız hem hastalarımızın, hem de bizlerin umudu olan adsız kahramanlardır” dedi.

Bağışçıları kan vermeye davet eden Türk Kızılay Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kan Bağışçısı Kazanımı Müdürü Dr. Metin Kalende de, özellikle içinde bulunduğumuz dönemlerde önemi bir kat daha artmış olan kan ihtiyacı için vatandaşların duyarlılığına güvenlerinin sonsuz olduğunu söyledi. Özellikle kısıtlamaların olduğu günler başta olmak üzere herkesi kan bağışı noktalarına davet etti.

(Visited 6 times, 1 visits today)