”Sosyal medya ebeveyni” nasıl olunur?

Ebeveynler, çocukları 13 yaşına gelene kadar onlara ait ortalama bin 300 fotoğraf ve video paylaşıyor.  Teknoloji dünyası aşırı paylaşım yapan ebeveynleri  ”sosyal medya ebeveyni” olarak nitelendiriyor.  Aileler, çocuklarının yaşantılarından çeşitli kesitleri iyi niyetle paylaşsa da, bu bilgileri paylaşmanın onların geleceği üzerinde yaratacağı etki üzerinde de en ince ayrıntısına kadar düşünmeleri gerekir. Peki, sorumluluk bilincine sahip bir sosyal medya ebeveyni nasıl olunur?

Teknoloji dünyası, aşırı paylaşım yapan ebeveynleri  ”sosyal medya ebeveyni ” (Sharenting) olarak nitelendiriyor.  Siber güvenlik kuruluşu ESET, İngiltere’de ”Children Commissioner of England” tarafından hazırlanan bir rapora dikkat çekti.

13 yaşına gelene kadar bin 300 paylaşım  

 Buna göre ebeveynler, çocukları 13 yaşına gelene kadar, çocuklarına ait ortalama bin 300 fotoğraf ve video paylaşıyor. Anne babalar, çocuklarının fotoğraflarını genellikle çok erken yaştan itibaren, bazen ultrason görüntüsü olarak bile paylaşabiliyorlar. Aslında bu yüzden çocuklar daha dünyaya gelmeden dijital olarak var oluyorlar. 

Anne babalar çocuklarının yaşantılarından çeşitli kesitleri en iyi niyetlerle paylaşsa da, bu bilgileri paylaşmanın çocuklarının geleceği üzerinde yaratacağı etki üzerinde en ince ayrıntısına kadar düşünmeleri gerekir. Çocukları büyüdükçe, paylaştıkları fotoğraflar ve detayların, şu an farkında bile olmadıkları geniş kapsamlı sonuçları olabilir.

Ne paylaşıyorum, kiminle paylaşıyorum?

İnternete giren şey, genellikle orada kalır. Bu nedenle de, paylaştığınız şeyi iki kez düşünerek paylaşmalısınız ve paylaşımınız çocuğunuza ilişkin bilgileri içeriyorsa on kez düşünerek yapmalısınız.

İnsanlar bir çocuğun doğum günü partisinden fotoğraf paylaşmak kadar sıradan bir şeyin, fotoğraf yanlış ellere düşerse büyük bir zarara neden olabileceğini genellikle düşünmez. Paylaşımlarınızın hedef kitlesi, nerede ve kimlerle paylaşmayı seçtiğinize bağlıdır. Sosyal medya profiliniz herkese açıksa tesadüfen profilinize denk gelen herkes içeriği görebilir. Ancak profilinizi gizli tutarsanız sadece arkadaşlarınız ya da takip etmesine izin verdiğiniz kişiler görebilir.

Sorumluluk bilincine sahip bir sosyal medya ebeveyni nasıl olunur?

En iyi ve en güvenli öneri, sosyal medyada çocuğunuzla ilgili bir şey paylaşmayın olsa da,  birçok aile bu kurala uymakta zorlanacaktır. Fotoğrafları oluşabilecek riskleri azaltacak şekilde paylaşmanın yolları da var.

Çocuğunuzun kim olduğunun anlaşılmasına yardımcı olabilecek kişisel detaylar ya da bilgiler içerebilecek herhangi bir şey paylaşmayın: Adı ve soyadı, adres, doğum tarihi.
Coğrafi olarak etiketlenmemesi için fotoğraf çekerken konum takibini kapatın.
Fotoğrafları nasıl paylaşacağınız konusunda net olun. Sosyal medyada paylaşmadan önce, ilk olarak gizlilik filtrelerinize ve paylaşımınızın hedef kitlesine göz atın.
Fotoğraflarınızı ve bilgilerinizi gerçekten tanıdığınız ve güvendiğiniz insanlarla paylaşın ve onlardan tekrar paylaşmamalarını isteyin.
Herhangi bir şey paylaşmadan önce bir an durun ve paylaşmayı planladığınız şeyin, çocuğunuzun geleceğine nasıl yansıyacağını düşünün.

(Visited 16 times, 1 visits today)