Sınav stresi diş kırdırtıyor

Koronavirüs endişesi ve sınav stresi nedeniyle öğrencilerin dişleri kırılıyor. Diş hekimi Yalnız, son zamanlarda bu nedenle baş ağrısı çektiğini ya da dolgularının kırıldığını belirten vakaların çoğaldığını söyledi.

Dentaluna Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Diş Hekimi Arzu Yalnız, son yıllarda iş dünyasında çok daha fazlaca görülür bir hal alan ve bu nedenle patron hastalığı olarak da tanımlanan bruksizm (dişleri sıkma) hastalığının, sınava hazırlanan öğrencilerde de çok yaşandığını söyledi.

Pandemiyle zirve yaptı

Her yıl bu tarz vakalarla karşılaşıyoruz. Ancak geçen yıldan itibaren daha da arttı. Çünkü sınav stresine, sınavda koronavirüs olurum endişesi de eklendi. Bunlar da öğrencilere stres olarak döndü. Son zamanlarda bu nedenle baş ağrısı çektiğini hatta dolgularının kırıldığını belirten öğrenciler var. Acil müdahale gerektirenlerle tedaviye başladık. Bazı öğrenciler şu an bu işlemlerle uğraşmak istemedikleri için  sınav sonrası için randevu aldı. Sınavdan sonra tedavilerine başlayacağız.

İskelet yapısını bozabilir

Bu tür rahatsızlıkların hissedilmesiyle birlikte hemen doktora başvurulması ve en kısa sürede önlem alınması gerekir. Aksi halde, diş sıkmayla başlayan rahatsızlık, iskelet yapısını bozabilecek boyutlara kadar uzanabilir.

Çözümü ne?

Bruksizmin sebepleri gibi tedavisi de farklılık gösteriyor. Gece diş sıkmanın çözümüne yönelik her hastaya özgü yapılan gece plakları kullanılabiliyor. Bu hareketli protez şeklinde, dişlerin üzerine yerleştirilen bir plak. Bazen bunlar yeterli olmamakta stres için psikolojik destek alınabilmekte ya da bruksizm için ilaç enjeksiyonu uygulanabilmekte.

(Visited 2 times, 1 visits today)