SAHİM-Sen: ”İlaç ve tıbbi malzeme krizi kapıda”

Sahim-Sen’den, ”ilaç ve tıbbi malzeme krizi kapıda” uyarısı… Genel Başkan Akarken: ” İlaç ve tıbbi malzemelerin temini için acil önlem alınması gerektiğini vurguluyoruz.”

Sağlık Hizmetleri Sendikası (Sahim-Sen) Genel Başkanı Özlem Akarken,  ilaç ve tıbbi malzeme krizinin kapıda olduğunu savunarak, şunları söyledi: 

”Hayati öneme sahip birçok ilaç, laboratuvar kitleri ithal ediliyor”

”İlaç ve tıbbi malzemelerin temini için acil önlem alınması gerektiğini vurguluyoruz. Ulusal bir ilaç politikasının ve ilaç/hammadde endüstrisinin olmaması nedeniyle hayati öneme sahip birçok ilaç, laboratuvar kitleri yurt dışından getirtilmektedir. Yurt dışından ithal edilerek Türkiye’ye gelen ilaçlar için Şubat 2021 tarihinde güncellenen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) internet sitesinden yapılan duyuruya göre; 1 avronun değeri 3,81 liradan 4,57 liraya çıkarılarak sabitlenmiş durumdadır. Son haftalarda avronun 17 TL’nin üzerinde seyretmesi, ilaç ve tıbbi malzeme temininde yaşanmakta olan krizin nedenlerinden bir tanesidir. Zamanında Gülhane Tıp Akademisinde (GATA) da laboratuvar kitleri üretilirken, Askeri İlaç Fabrikası varken bunlar kapatılmıştır.”

”Ağrı kesiciden kanser ilacına kadar temin zorluğu yaşanacak”

” Türkiye’de uygulanan ilaç fiyatlandırma politikaları, döviz kurlarındaki yükselme ve sabit kur uygulaması nedeniyle ilaç firmaları; zarar ettikleri gerekçesiyle ilaçları serbest eczane ve sağlık kuruluşlarına arz etmeme eğilimi göstermektedir. Bu nedenle, en temel ağrı kesiciden tutunda kanser tedavisinde kullanılan yaşamsal önemdeki bazı kemoterapilere kadar ilaçların temininde zorluklar yaşanacaktır. Benzer sıkıntı birçok kronik hastalığın tedavisinde kullanılan ithal ilaçlarda da söz konusu olacaktır. Halen stokları bulunan ithal ilaçların tükenmesinden sonra sorunun daha yaygın ve daha da yakıcı bir boyut kazanacağından endişe edilmekteyiz.”

”Özellikle ortez, protez, kalp pili, balon  gibi dışarıdan alınan her türlü malzemenin temininde sorunlar yaşanacaktır”

Türkiye’deki ortopedi ve omurga cerrahi alanında tıbbi cihaz üretimi yapan firmaların, Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinden düzenli ödeme alamadıkları için zarar ettikleri ve cihazların temininde aksaklıkların oluştuğu gözlemleniyor. Dolayısıyla tıbbi cihazlar temin edilmezse hastaların ameliyatları yapılamama noktasına gelecektir. Tıbbi malzeme eksikliği, malzemelerin temin edilememesi, büyük ve nitelikli ameliyatların yapılmasına engel olacaktır. Ayrıca ek malzeme gereken hastaların ameliyatında da büyük sıkıntılar yaşanacaktır. Özellikle ortez, protez, kalp pili, balon  gibi dışarıdan alınan her türlü malzemenin temininde sorunlar yaşanacaktır.

Ekonomik krizin faturasının hastalara ödetilmesini kabul edemeyiz. Sağlık politikaları halkın sağlığını olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Burada yapılacak yol haritasında kamu otoritesi, meslek örgütleri, dernekler, sendikalar iş birliği yaparak, giderek büyüyen tıbbi cihaz ve ilaç temini sorununa çözüm bulmak zorundadır.”

(Visited 10 times, 1 visits today)