Kılçık öksürükle çıkmıyorsa ne yapılmalı?

Balık yediniz ve kılçığı boğazınıza kaçtı. Çıkması için öksürdünüz ama işe yaramadı. Peki böyle bir durumda ne yapmak gerekiyor? Uzmanlar, sırta vurma, su içme veya ekmek yeme gibi davranışlardan uzak durulması konusunda uyarıyor.

 

 

KBB Uzmanı Op. Dr. Ali Rahimi, boğaza kılçık batması durumunda yapılması gerekenleri anlattı, uyarılarda bulundu.

Öksürükle çıkmıyorsa doktora başvurulmalı!

Bazı durumlarda istemeden de olsa kılçık yutulabilir veya boğaza kaçabilir. Böyle durumlarda kişi öncelikle sakin davranmalı ve panik yapmamalıdır. Vücut, boğazı temizlemek ve yabancı cisimleri boğazdan atmak için refleks olarak öksürük eyleminde bulunur. Öksürükle dışarı atılmaya çalışılan kılçık, bu yöntemle çıkmazsa kişinin alanında uzman doktorlara, Kulak Burun Boğaz (KBB) ya da gastroenteroloji bölümlerine başvurması gerekiyor.

Kılçık sırta vurularak çıkarılmaya çalışılmamalı. Çünkü…

Boğaza balık kılçığı kaçtığında kişiye müdahale edilmemesi gerekir.  Kılçığın yemek borusuna ya da nefes borusuna inmemesi için kişinin sırtına vurmak, su içmek veya ekmek yemek tehlikelidir ve tavsiye edilmez. Su içmek ya da ekmek yemek, kılçığı aşağı yönde itecektir ancak kılçığın aşağı doğru itilmesi değil ağızdan çıkarılması gerekiyor. Kişilerin kendi yöntemleriyle ve elle müdahaleyle çıkarmaya çalışmasının tehlikeli olduğunu söyleyebiliriz.

Kılçık nerelere batabilir?

Kılçık genellikle bademciklerin içine batabileceği gibi ses tellerinin önüne kadar da ulaşabilir. Ayrıca, nefes veya yemek borusuna kaçma durumu da gerçekleşebiliyor ve bu gibi durumlarda ciddi komplikasyonlar oluşabiliyor.

 Boğaza bağlı bir bölüme battığında doktor tarafından çıkarılması basit bir işlemdir. Bu nedenle kişinin kılçığı elle çıkarmaya çalışması doğru değil. Doktor kılçığın nereye battığını endoskopiyle görebilir. Burada önemli olan kılçığın veya herhangi bir yabancı cismin kesinlikle uzman bir KBB doktoru tarafından görülmesinin gerekliliğidir. Kılçık yemek borusuna ya da nefes borusuna kaçtığında gastroenterolog tarafından endoskopiyle yemek borusuna girilmesi ya da göğüs cerrahının akciğerin içine girip o bölgelerde araması gerekiyor.

(Visited 12 times, 1 visits today)