SAHİM-SEN Başkanı Akarken: ”Hastanelerde yer kalmadı, yeterli personel yok”

SAHİM-SEN Başkanı Akarken: ”Aynı pandemi dönemindeki gibi aciller, poliklinikler, aile sağlığı merkezleri dolup taşıyor. Ağız diş sağlığı merkezlerinde de keza durum farklı değil. ”, ”Yeterli personel yok. Hastaneler tıka basa dolu, yer kalmadı.”

SAHİM-SEN Başkanı Özlem Akarken, ”kış aylarıyla beraber hastanelerin acil servislerinin dolup taştığını, hastanelerde yer kalmadığını ve hastalara yeterli sürenin ayrılamadığını” savundu.

  SAHİM-SEN Başkanı Akarken, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

”Devasa şehir hastaneleri açılıyor ama…”

Aynı pandemi dönemindeki gibi aciller, poliklinikler, aile sağlığı merkezleri dolup taşıyor. Ağız diş sağlığı merkezlerinde de keza durum farklı değil. Maalesef yeterli uzman hekim, pratisyen hekim, hemşire, tekniker, teknisyen istihdamı yok. Asistanlar iyi eğitim alamıyorlar. Ağız diş sağlığı merkezlerinin bir kısmına, son alımlarda diş hekimi atandığı halde diş hekimi sayısına göre hastaya hizmet verecek ünit ve malzeme yok. Devasa şehir hastaneleri açılıyor ama il içi görevlendirmelerle personel açığı kapatılmaya çalışılıyor. Personel azlığından tetkikler yavaş ilerlemekte, randevular geç tarihe verilmekte.

Bir hekimin hastaya ayırabildiği süre, onun tedavisinin niteliğine de etki eder. Hekimler hastalarına yeterli süre ayırabilirse hastaların sağlık kurumu arasında mekik dokumasına da gerek kalmaz. 

”MHRS’den randevu bulamayanlar acil servise” 

 MHRS’den polikliniklere randevu bulamayanlar çareyi acil servislere müracaatta bulunuyor. Şehir hastaneleri şehirlere açıldığından beri halen vatandaşlara hizmet veren eğitim araştırma hastaneleri ve devlet hastanelerinin fiziksel koşulları maalesef iyileştirilmiyor. EYT ile emekli olan personelin yerine de atama yapılmamıştır. Türkiye’yi hasta randevusundaki süre olarak kıyasladığımızda, maalesef ülkemizin çok gerilerde olduğunu görebiliyoruz. OECD verilerine göre ülkemizde hasta muayene süresi çok düşük. Bir hastayla bir hekim 20 dakika muayenesi yapması gerekirken bizde randevu süreleri 5 dakikaya kadar inmekte.

(Visited 23 times, 1 visits today)