Sağlıkta şiddetin son mağdurları: Eczacı ve eczane çalışanı

 Ankara’da bir eczacı ve eczane çalışanı bıçaklı saldırıya uğradı.

Sağlıkta şiddet gün geçtikçe artıyor. Ankara’nın Polatlı ilçesinde bir eczacı ve eczacı çalışanı, reçetesiz ilaç almak isteyen hastanın bıçaklı saldırısına uğradı.  

Türk Eczacıları Birliği tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada,  sağlıkta şiddet vakalarının gün geçtikçe arttığı,  sağlık çalışanlarının bir yandan pandemiyle  mücadele ederken, bir yandan da kendi yaşamlarını savunmaya çalıştığı vurgulandı.

Geçtiğimiz haftalarda Gaziantep’te bir meslektaşlarının  reçetesiz antibiyotik almak isteyen bir hastanın silahlı tehdidine maruz kaldığı,  Konya’nın Karapınar ilçesindeki meslektaşlarının ise kontrollü ilaçlar kapsamında yer alan ilacı, reçetesiz vermediği gerekçesiyle darp edildiği hatırlatılan açıklamada, şunlar ifade edildi:

Dün de Ankara’nın Polatlı ilçesinde bir eczaneden kırmızı reçeteli kontrole tabî bir ilacı reçetesiz almak isteyen hastanın, eczacıya ve eczane çalışanlarına bıçakla saldırdığını üzüntüyle öğrendik. Öncelikle meslektaşımıza ve eczane çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Ülkemizin her yerinde, kesintisiz sağlık ve ilaç danışmanlığı hizmeti sunan bir mesleğin mensupları olarak, sağlıkta şiddete hayır diyor; kronik bir boyuta ulaşmış olan sağlıkta şiddete karşı önleyici, caydırıcı ve kapsamlı önlemlerin alınması talebimizi bir kez daha yineliyoruz. Konunun takipçisi olacağız.”

(Visited 5 times, 1 visits today)