Sağlık Hizmetleri Sendikası:Vatandaşlarımızdan tek ricamız aşı konusunda biraz anlayış göstermeleri

Sağlık Hizmetleri Sendikası, sistemsel eksikliklerin aşıyı yapan herkesi zorladığını bildirdi.  Vatandaşlardan sağlık çalışanlarına biraz anlayış göstermeleri istendi.

 

Sosyal Sigortalar Kurumu kaydı olan tüm çalışanlara aşı yapılacağının duyurulmasıyla, vatandaşların aşı merkezlerine dönüştürülen sağlık kuruluşlarını doldurduğunu hatırlatan Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Genel Başkanı Özlem Akarken,  aşılama konusunda yaşanan sorunları anlattı.

”Aile sağlığı hekimlerine aşı dağıtılması yerinde bir karar. Ancak…”

Aile sağlığı hekimlerine aşı dağıtılması ve tüm sağlık kuruluşlarının aşı merkezine dönüştürülmesi yerinde bir karardı. Hepimizin isteği aşının bir an önce daha fazla insana ulaşması. Sağlık Bakanlığının özverili bir çalışmayla, aile sağlığı hekimlerine ve tüm sağlık kuruluşlarına aşı dağıtması öngörülen kalabalığı bir ölçüde dengeledi.  Sistemsel ve lojistik eksikliklerle aşı yapılması kararı, aşı merkezlerinde kaos yarattı. Sağlık çalışanları büyük bir özveriyle aşı çalışmalarını sürdürse de aşı merkezlerine yığılan kalabalıkla başa çıkmakta zorlanıyor. Tüm vatandaşlarımızın aşılanmasını öncelikle bizler istiyoruz ancak sistemsel ve lojistik eksiklikler giderilmeden plansız aşı çalışması yürütmek uygulamada ciddi sorunlar yaratıyor.

Sistemsel eksiklikler aşıyı yapan herkesi zorluyor

Aşı merkezlerine randevu sayısı kadar aşı geliyor. Açılan randevu sayısını göremediğimiz için kimi zaman aşı yetiştirmekte zorlanıyoruz. Kurumlar kendi aralarında aşı ve malzeme transferi yaparak açıklarını kapamaya çalışıyor. Aşı olamayan vatandaşımız öfke duyuyor ancak burada karşılık inanın bizler değiliz. Daha planlı, programlı ve açılan flakon sayısına göre randevu ile aşı kampanyasının yürütülmesi herkesin çıkarına olacaktır.

”Vatandaşlarımızdan tek ricamız anlayış göstermeleri”

Aşı merkezlerindeki kalabalığı ve kaosu yönetmekte güçlük çekiyoruz.  Lojistik eksikliklerle aşı randevularının üzerine ek randevuların da açılması özellikle kamu kurumlarında ciddi sorunlara sebep oldu. Sağlık çalışanları insanüstü bir çaba sarf ederek aşı çalışmalarını sürdürüyor ve sürdürecek. Bizim vatandaşlarımızdan tek ricamız biraz anlayış göstermeleri. Sorunları yaratan bizler değiliz. Aksine tüm sorunlara rağmen aşılamaya devam ediyoruz.

(Visited 7 times, 1 visits today)