Prostat büyümesi böbreğe zarar verebilir

Vücut için hayati önem taşıyan böbreklerin korunması çok önemli.  Uzmanlar, özellikle 50 yaş üzerindeki çoğu erkeği etkileyen ve önemli bir sağlık sorunu olan prostat büyümesinin, böbrek sağlığını olumsuz etkileyebileceği konusunda uyarıyor.

 Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Abdullah Özkök,  böbreklerin görevinin genellikle vücutta oluşan zararlı ve atık maddeleri, fazla sıvıyı idrar yoluyla süzerek dışarı atmak olarak bilindiğini söyledi.

”Oysa bunların dışında”…

 Oysa bunların dışında böbrekler kan basıncını düzenler, kan hücrelerinin üretimi için gereken hormonları salgılar, su ve mineral dengesini sağlar ve vücuttaki D vitaminini aktif hale getirir. D vitamininin aktif hale gelmesiyle kalsiyum-fosfor metabolizmamız düzenlenir ve böylelikle sağlıklı kemik yapımız oluşur. Dolayısıyla böbrekle ilgili olumsuz bir durum tüm vücudumuzu etkiliyor. Bu nedenle böbrekler vücut için hayati önem taşır ve korunması çok önemlidir. 

Prostat büyümesi böbreği vuruyor 

Prostatın iyi huylu büyümesi, prostat kanseri veya mesane sorunları böbrekleri olumsuz anlamda etkilemektedir. Bu tür rahatsızlıklarda idrarın tam olarak boşaltılamaması, böbrek fonksiyonlarının bozulmasına zemin hazırlamaktadır.

Uzun zamandır prostat sorunu yaşayan hastaların, böbrek fonksiyonlarını da kontrol ettirmesi gerekmektedir. İdrar sondası takılması, ilaç veya gerekli durumlarda cerrahi müdahaleler, tedavide kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir. İleri yaş erkek hastaların mutlaka senelik prostat muayenesi yaptırması gerekmektedir.

(Visited 41 times, 1 visits today)