Probiyotikler solunum yolu enfeksiyonlarının riskini de azaltıyor

Beslenme ve Diyet Uzmanı Kenan Yıldırım, probiyotik içeriği yüksek gıdaların üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini de azalttığını belirterek, “Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak istiyorsak, bağırsaklarımızın en sevdiği yiyeceklerden turşu, kefir, tarhana, şalgam suyu ve boza gibi güçlü probiyotik kaynaklarını günlük tüketmeye özen göstermeliyiz” dedi. 

Beslenme ve Diyet Uzmanı Kenan Yıldırım, doğru besin seçimi ve düzenli beslenmenin salgın döneminde immün sistemini daha güçlü hale getirdiğini dile getirerek, C vitamini ve çinkonun bağışıklık sisteminin en güçlü askerleri olduğunu kaydetti.

Günde 3 porsiyon meyve C vitamini ihtiyacını karşılar

C vitaminin virüsün hücre içerisine girmesine engel olarak bir nevi güvenlik kalkanı işlevi üslendiğine dikkat çeken Yıldırım, şunları dile getirdi:

“C vitamininden zengin besinleri gün içinde beslenmemize eklemeliyiz. C vitamini suda eridiği için vücutta toksik etki yaratmamaktadır. C vitamininden zengin besinler; yeşilbiber, kivi, zencefil, limon, ananas, portakal, maydanoz, marul, brokoli gibi meyve ve sebzelerdir. Günlük 3 porsiyon meyve tüketimi c vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır.”

Kenan Yıldırım, bağışıklık sistemini güçlendiren vitamin ve besin önerilerinde bulunarak, “Çinko ve c vitamini kardeş gibidir, bu nedenle ikisini birbirinden ayırmamak lazım. Çinkonun eksikliği, bağışıklık sistemini zayıflatıyor ve metabolizmayı bozuyor. Vücut metabolizmasında etkin rol oynayan çinkoyu günlük beslenmemize eklemeliyiz. Çinko içeriği yüksek besinler; kabak çekirdeği, ceviz, badem, karides, istiridye, et, karaciğer, peynir ve süttür” dedi.

A ve E vitaminleri güçlü antioksidan kaynakları

Vücutta serbest halde dolaşan virüslerin bağışıklık sistemini zayıflatacağını, bu virüsleri yok eden A ve E vitaminlerinin güçlü antioksidan kaynakları olduğunu da ifade eden Yıldırım,  şunları kaydetti:

”A vitamini kanser hücrelerinin DNA mutasyonunu engelleyerek kanser hücreleri ile savaşan ve cilt ve göz sağlığınız koruyan güçlü bir vitamindir. Özellikle cildin kendini yenilemesini ve yaşlanmayı geciktirici özelliği de bulunmaktadır. Havuç, süt, ıspanak, portakal, kayısı, sarı ve yeşil yapraklı sebzeler A vitamini yönünden zengindir. E vitamini ise immün sistemi güçlendiren antioksidandır. Fındık, ceviz, badem, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler E vitamini yönünden zengindir.

Yoğurt bağışıklık açısından kilit rol oynuyor

Toplumumuzun ana öğünlerde vazgeçilmez besini yoğurt, bağışıklık sisteminin güçlü olmasında kilit rol oynamaktadır. Yoğurt içerisinde bulunan probiyotikler bağırsaklarımızdaki zararlı bakterileri yok ederek immün sistemimizi güçlendirmektedir. Yoğurt içinde yüksek oranda kaliteli protein ve B1, B2 ve B3 vitaminleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra, kalsiyum içeriği de zengindir. Günlük 1 kâse yoğurt tüketmek bağışıklığınızı ve sindirim sisteminizi güçlendirecektir.”

Probiyotikler üst solunum yolu enfeksiyonları riskini azaltıyor

Kenan Yıldırım, probiyotik içeriği yüksek gıdalar ile beslenmenin üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini azalttığını belirterek, şu önerilerde bulundu:

“Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak istiyorsak, bağırsaklarımıza iyi bakmalıyız. Turşu, kefir, tarhana, şalgam suyu, boza güçlü probiyotik kaynaklarıdır. Bu besinler bağırsaklarımızın en sevdiği yiyeceklerdir. Günlük tüketmeye özen göstermeliyiz. Bağırsaklar vücudumuzun ikinci beynidir. Bağırsaklardaki zararlı bakterilerin sayısı artarsa tüm vücudumuz bu durumdan etkilenir ve bağışıklığımız düşer. 

Sofradan sarımsağı eksik etmeyin

Sofranızdan sarımsağı eksik etmeyin. Sarımsağın kötü kokması yemenize engel olmasın. Sarımsak güçlü bir antioksidandır. İçerisinde bulunan ‘allicin’ adlı madde virüsleri yok ediyor. Bir diş sarımsak, 5-9 mg alicin içerir. Bizleri soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlardan korur. 

D vitamini kalp ve damar sağlığını güçlendirir

Kışın güneş ışınlarından faydalanamadığımız için en çok eksikliği görülen D vitamini ihtiyacımızı besinlerden veya takviye olarak almalıyız. D vitamini kalp ve damar sağlığı ve bağışıklık sistemini güçlendirir. İnsülin direncini kırar, zayıflamaya fayda sağlar. D vitamini kaynakları somon, ton balığı, tereyağı, yumurta sarısı, balık yağı, süt, ayran ve kefirdir. 

Balığı haftada en az 1 kez tüketin

Omega-3 içeriğinden zengin olan balığı da haftada 1-2 kez tüketmek kalp damar ve beyin sağlığı için önemlidir.” 

Yıldırım, güçlü bir bağışıklık için düzenli uyku şart olduğunu ve ortalama 8 saat uyumak gerektiğini de ifade etti.

(Visited 28 times, 1 visits today)