Prematüre bebeklerde koronavirüs belirtileri nelerdir?

Türkiye’de her 10 bebekten biri prematüre olarak doğuyor. Türk Neonatoloji Derneği Başkanı  Prof. Dr. Koç, koronavirüs salgınının, bağışıklığı henüz oluşmamış yeni doğan dönemi bebekler ve özellikle de erken doğmuş prematüre bebekler açısından da risk oluşturabileceğine işaret etti. Prof. Dr. Koç, kovid-19  enfeksiyonunda, diğer enfeksiyonlardan çok da farklı bir bulgu olmadığını söyledi. Aileler, hangi bulgularda koronavirüsten şüphelenmeli?

Türkiye’de her 10 bebekten biri prematüre olarak doğuyor ve hayata tutunmak için savaş veriyor.

Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Esin Koç, Kovid-19 ( COVID-19) salgınının,  sadece yetişkin ve yaşlı nüfus için değil gebeler, bağışıklığı henüz oluşmamış yenidoğan dönemi bebekler ve özellikle de erken doğmuş prematüre bebekler açısından da risk oluşturabileceğine dikkati çekti. Prof. Dr. Koç,  salgın günlerinde yenidoğan ve prematüre bebeklere ilişkin uyarı ve önerilerde bulundu.

Yenidoğanda da vaka bildirimleri olmakta

Kovid-19 salgını konusunda, hastalığın sadece yetişkinler ve yaşlı nüfus için tehlike yarattığı yönünde bir algı oluştu. Genç nüfus ve çocuklarda klinik bulguya çok fazla rastlanmıyor ancak zaman ilerledikçe çocuklarda ve küçük bebeklerde de vaka bildirimleri yansımaya başladı. Dünyada ve ülkemizde, yenidoğan COVID pozitif vaka bildirimleri olmaktadır.

Bu belirtileri dikkate alın

Yenidoğan bebekler ve özellikle zamanından önce doğmuş prematüre bebekler COVID-19’dan nasıl etkileniyor, aileler için de önemli bir soru bu. COVID-19 enfeksiyonunda da diğer enfeksiyonlardan çok da farklı bir bulgu yok aslında. Yani bebekte emmede azalma, hareketlerinde azalma, solunum sıklığında artış, bebeğin renginde morarma, bozulma, ateşin yükselmesi veya çok düşmesi, uyandıramama gibi genel enfeksiyon bulguları bunda da geçerli.

Bir veya birkaçında mutlaka bir doktora danışın

Şimdiye kadarki vakalardan da böyle bildirimler yapılmış belirtiler açısından. O nedenle aileler bu bulgulardan bir veya birkaçını fark ederse mutlaka bir doktora danışmalı.

Diğer taraftan bugünkü bilgilerimize göre, emzirme döneminde COVID pozitif olan anneler ellerini çok iyi yıkayıp maske takarak bebeklerini emzirebilir ya da sağılmış sütlerini bebeklerine verebilirler.

(Visited 16 times, 1 visits today)