Prematüre bebeğinizi Covid’den böyle koruyun

Covid-19, prematüre bebekler için de ağır tablolar oluşturabilir. Covid-19 pandemisinin tehdidi altında dünyaya gelen prematüre bebeklerin bakımı nasıl yapılmalı, nelere dikkat edilmeli? Uzmanlar, Covid-19 olsa bile annelerin, prematüre bebeklerini emzirmesini öneriyor.

 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Mehmet Malçok, prematüre bebekleri Covid-19’dan korumak için nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda, şunları anlattı:

Hasta kişilerle bebekler karşılaşmamalı 

Sonbahar ve kış aylarında sık rastlanılan diğer enfeksiyonlar arasında yer alan rinovirüs, mevsimsel influenza tip A-B ve Covid-19, prematüre bebekler için ciddi ağır tablolar oluşturabilir.  Bu hastalıklardan korunmanın en iyi yolu, hasta kişiler ile prematüre bebeklerin karşılaşmamasıdır.  Covid 19 salgınından önce de, prematüre bebeklerin sağlığı için ev ziyaretlerinin kısıtlanması ve el hijyeni, başlıca korunma tedbirleri arasında yer alıyordu. Şimdi bu tedbirlerin alınması; maske ve mesafeyle  birlikte Covid 19 salgınında çok daha kritik bir hale geldi,

Prematüre bebeğiniz için anne sütü kritik önem taşıyor

Prematüre bebeğiniz için anne sütü kritik önem taşıyor. Bu nedenle bol bol emzirin. Covid-19 olmanız bebeğinizi emzirmenize engel değil; aksine hastalığa karşı oluşacak antikorların, anne sütü aracılığıyla bebeğe geçmesine ve koruyuculuk sağlamasına yardımcı oluyor. Bu nedenle Covid-19 olsanız da, bebeğinizi maske takarak ve hijyene dikkat ederek emzirin. Kapalı ve havalandırması kötü olan yerlere bebeğinizi sokmayın. Odaları gün içerisinde düzenli havalandırın.

(Visited 6 times, 1 visits today)