”Nikotin bağımlılığı için kullanılan ilaçları aile hekimleri de reçete edebilmeli”…

Tütün salgını hem dünyada, hem de Türkiye’de her geçen gün daha fazla can alıyor. Ülkemiz dünyada en fazla sigara içen ülkeler arasında 11’inci sırada yer alıyor. İSTAHED Bilim Komisyonu Üyesi Dr.  Uzunoğlu, nikotin bağımlılığı tedavisi için kullanılan ilaçların, aile hekimlerince de reçete edilmesinin mücadeleye önemli  katkı sağlayacağının altını çiziyor.

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Bilim Komisyonu Üyesi Dr. Öner Uzunoğlu, Dünya
Tütünsüz Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, tehlikeye dikkat çekti, önerilerde bulundu.

Her yıl 7 milyon insan ölüyor

Tütün salgını her yıl dünyada 7 milyondan fazla insanın ölümüne yol açmaktadır. Bu ölümlerin 6
milyondan fazlasının doğrudan tütün kullanımı sonucu, yaklaşık 1 milyonu ise tütün ürünü
kullanmayan bireylerin sigara ve tütün dumanına pasif içici olarak maruz kalması sonucu ortaya
çıkmaktadır. Dünyamızda insanların tütün ürünü kullanımı bugün olduğu gibi devam ederse,
yaşadığımız yüzyıl boyunca toplam 1 milyar insanın tütün ürünleri nedeniyle yaşamını yitirmesi
beklenmektedir.

Türkiye 11’inci sırada

2015 yılı OECD raporlarına göre, Türkiye dünyada en fazla sigara içen 11’inci ülke. Türkiye’de halen her yıl 100 bin kişi, tütün kullanımı nedeniyle hayatını kaybediyor ve bu sayının 2030 yılında 240 bin kişiye yükseleceği belirtilmekte.

Kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin yüzde 12’sinden sorumlu 

Günümüzde tüm dünyada başlıca ölüm nedeni kalp ve damar hastalıklarıdır. Tütün ürünlerinin kullanımı, koroner arter hastalığı, inme ve diğer damar hastalıkları için başlıca risk faktörleri arasında yer almaktadır. Tütün ürünlerinin kullanımı ve pasif maruziyeti, kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin yüzde 12’sinden sorumludur. Tütün ürünlerinin kullanımı, yüksek tansiyondan sonra kalp-damar hastalıklarına yol açan en sık ikinci nedendir. Tütün ve tütün ürünleri kullanımının insanlardaki en sık 8 ölüm nedeninden 6’sı için risk faktörü olduğu gösterilmiştir. Ayrıca her 10 erişkinden birinin ölümüne sebep olduğu, önlenebilir ölüm nedenleri arasında ise ilk sıralarda yer aldığı belirtilmektedir. 

”İlaçları aile hekimleri reçete edebilmeli”

 Ülkemizde her ne kadar çocuk ve gençlerin tütün kullanımı çeşitli kampanyalarla hem Sağlık Bakanlığı, hem de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önlenmeye çalışılsa da; Türkiye’de gençler arasında sigara içme oranı giderek artmakta; ve sigaraya başlama yaşı ise giderek düşmektedir. Yürütülen koruma ve önleme çalışmalarının yanı sıra tütün ürünü kullanan bireyler bırakmaları için teşvik edilmekte ve bırakmak isteyenlere ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı ve sigara bırakma poliklinikleri aracılığıyla destek sağlanmaktadır. Hastaneler bünyesinde hizmet veren sigara bıraktırma polikliniklerine MHRS üzerinden randevu alınarak başvurulabilmektedir.

Ayrıca nikotin bağımlılığı tedavisi için kullanılan ilaçlar; tütün bağımlılığı ile savaşta önemli birer silah olarak kullanılmaktadır. Bu ilaçlara ulaşımın kolay olması; aile hekimliklerinde aile hekimlerince reçete edilebilir olması ve SGK geri ödemesine dahil olması tütün bağımlılığı mücadelesinde önemli bir katkı sağlayacaktır.”

(Visited 12 times, 1 visits today)