Naylon iç çamaşırları genital kararmaya neden oluyor

Genital kararma bir hastalık değil ama estetik olarak kadınları rahatsız ediyor. Uzmanlar,  başta hormonal değişiklikler olmak üzere pek çok nedenin genital kararmaya neden olabildiğini belirtiyor.

 

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Âzer Aras Uluğ, genital kararmanın kadınların cinsel özgüvenini etkilediğinin altını çizerek, şunları söyledi.

Genital kararma neden olur? 

Genital bölgede meydana gelen kararmalar, kadının özgüvenini etkileyip,  cinsellikten uzaklaşmasına neden olabiliyor. Aslında bu durum sağlıkla ilgili bir problem, hastalık değil, ama estetik olarak kadınları rahatsız edebiliyor. Bundan dolayı kadınlar bu sorundan bir an önce kurtulmak, daha açık renkli bir genital bölge görüntüsüne sahip olmak istiyorlar.

Genital bölgede kararmanın başlıca nedenlerini en başta hormonal değişiklikler, lazer epilasyon, sıcak ağda, sıcak uygulamalar, kilo alma, kilo verme, fazla güneşlenme, sürtünmeye bağlı değişiklikler, yaşın ilerlemesine bağlı değişiklikler şeklinde sıralayabiliriz. Gebelik sürecinde de hormonal değişiklikler kararmaya neden olabilir.  

Yanlış iç çamaşırı seçimi de kararma nedeni

Kadınların yanlış iç çamaşırı tercihleri de kararmayı arttırabiliyor. Vajina biraz nemli bir organ, dolayısıyla  bu bölgenin havasız kalması, havasız kalmasına sebep olacak naylon bazlı iç çamaşırlarının kullanılması kararmayı tetiklemektedir. Ayrıca sürtünme yapan çamaşırlar bölgenin daha çok terlemesine neden olduğu için kararma da kaçınılmaz olabiliyor.

(Visited 12 times, 1 visits today)