Meksika’ya seyahat edecekler için ”kuş gribi” uyarısı…

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu,  Meksika’ya seyahat edecekleri uyardı: ”Geçtiğimiz günlerde Meksika’da kuş gribinin bir alt varyantına karşı ilk kez ölümlü vaka bildirimi yapıldı.”, ”Özellikle Meksika bölgesine seyahatte bulunacak vatandaşların tedbirli olmasında fayda var.”

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonunca (AHEF), Meksika’ya seyahat edeceklere kuş gribi uyarısında bulunuldu. AHEF Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ömer Ufkun Yıldırım, konuya ilişkin şu bilgileri verdi;

İlk kez ölümlü vaka bildiri yapıldı

Geçtiğimiz günlerde Meksika’da, H5N2 olarak adlandırılan kuş gribinin bir alt varyantına karşı ilk kez ölümlü vaka bildirimi yapıldı. Meksika’da çalışmalar devam ediyor ve açıklamalar, kanatlı hayvanlar grubunda bu hastalığın tespitinin yapıldığı yönünde. Ülkemizde henüz böyle bir durum söz konusu olmasa bile seyahat edecek kişilerin, özellikle Meksika bölgesine seyahatte bulunacak vatandaşların tedbirli olmasında fayda var.

Meksika’da bildirilen vakada kişide ateş, genel halsizlik, mide bulantısı, ishal ve solunum güçlüğü geliştiği bilgisi verildi.  Dünya Sağlık Örgütünden yapılan açıklamaya göre, bulaşın kaynağının henüz tespit edilememiş olmakla birlikte, vakaya temas eden kişilerde de yapılan tahlil sonuçlarında virüs tespiti yapılamadığı açıklandı. 

İnsandan insana bulaşabildiğine dair bir kanıt  tespit edilemedi

 Hayvanlardan insanlara bulaşabilmekle birlikte henüz insandan insana bulaşabildiğine dair bir kanıt DSÖ açıklamalarına göre tespit edilememiş. Tedavi konusunda net bilgiler henüz yok ancak geçmiş dönemlerde yaşanılan kuş gribi salgınlarındaki tecrübelerden de yola çıkılarak bazı ilaçların faydalı olabileceği düşünülüyor.

Türkiye olarak Covid-19 pandemisindeki tecrübelerimizi de kullanarak, bir salgın hastalık algoritması geliştirmeli, bugünlerden gelişebilecek en kötü senaryolara karşı bir plan oluşturmalıyız. Birinci basamağın yani Aile Sağlığı Merkezlerinin çok güçlü ve sağlam birer kurum haline getirilmesi, bu kötü senaryoları yaşamamak adına şarttır. Ne kadar güçlü bir önleyici ve koruyucu sağlık hizmetiniz varsa o kadar güçlü sağlık sisteminiz var demektir.

(Visited 9 times, 1 visits today)