Koca: ”Aşılama konusunda sonbahara kadar önemli yol kat edeceğiz”

Sağlık Bakanı Koca, Dünya Sağlık Örgütü  Avrupa Direktörü Dr. Kluge ile görüştü.  Koca: ”Aşılama konusunda sonbahara kadar yürüteceğimiz etkili kampanyalarla oldukça önemli bir yol kat edeceğimizi düşünüyorum.”

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Dr. Hans Kluge’la  video konferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, Covid-19 pandemisine ilişkin küresel ve bölgesel gelişmeler, ülkemizde yürütülen çalışmalar, Türkiye’deki aşı çalışmaları ve aşılama programı ile salgın sonrası dönemin şekillendirilmesi gibi birçok konu ele alındı.

DSÖ Avrupa Direktöründen Türkiye’ye tebrik  

Uluslararası anlamda gösterilen iş birliği ve dayanışma için Türkiye’ye teşekkür eden DSÖ Avrupa Direktörü Kluge,  Türkiye’nin 100’den fazla ülkeye ve onlarca uluslararası örgüte destek verdiğini kaydetti.

Kluge, ”Covid-19  aşılamasını hızlı bir şekilde gerçekleştirmenizden dolayı sizi tebrik etmek isterim” dedi.  Ve  bu çabanın küresel anlamda hızlandırılması gerektiğinin altını çizdi.

”Sonbahara kadar önemli bir yol kat edeceğimizi düşünüyorum”

Sağlık Bakan Koca da,  salgını yenmenin yolunun sıkı ve çok hızlı bir aşı çalışması olduğunu,  Türkiye’nin aşı temin politikası ve aşılama faaliyetlerini sıkı bir şekilde, ulusal önceliklendirme planı doğrultusunda yürüttüğünü anlattı.

Bakan Koca, ”Kendi aşımızı geliştirme çalışmalarımız bütün hızıyla devam ediyor. Aşılama konusunda oldukça iyi bir konumda olduğumuzu belirtmek isterim. Sonbahara kadar yürüteceğimiz etkili kampanyalarla oldukça önemli bir yol kat edeceğimizi düşünüyorum ” diye konuştu.

‘Ekonomik kaygı ve beklentiler bir başka tehdidi beraberinde getiriyor”

”İçinde bulunduğumuz şu günlerde pandeminin akut döneminin bitmeye yakın olduğunu ve tünelin ucundaki ışığı görmeye başladığımızı düşünüyorum” diyen Koca,  pandeminin toplumları birçok açıdan etkilediğini ve ciddi sarsıntılara neden olduğunu dile getirdi.

 Ekonomi ve turizm gibi birçok sektörün de pandemi nedeniyle ağır darbeler aldığını, tüm ülkelerin bu sorunların içerisinden çıkmak için büyük bir gayret gösterdiklerini söyleyen Koca, sözlerini şöyle tamamladı:

Ancak, bu durum ciddi bir sorunu ve tehdidi de beraberinde getiriyor. Ekonomik kaygılar ve beklentiler doğrultusunda, insan sağlığını korumaya yönelik gibi görünen önlemlerin bir araç olarak kullanıldığı, siyaset malzemesi yapıldığı, halk sağlığı açısından çok tehlikeli bir dönemden geçiyoruz. Bu durum DSÖ başta olmak üzere, biz sağlıkçıların hepsine çok önemli sorumluluklar yüklüyor. Yaptığınız seyahatler ve görüşmeler sırasında bu kaygıyı paylaşacağınızdan hiç şüphe duymuyorum.”

(Visited 21 times, 1 visits today)