Kemoterapi hastaları salgın sürecinde tedavilerini aksatmamalı

Dünyada ve ülkemizde kanser konusunda yaşanan gelişmeler, bu gelişmelerin uygulama alanındaki etkileri gibi önemli başlıklar, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği (TTOD) tarafından online platformda ‘’Pandemi gölgesinde geçen 2020 yılında onkolojide neler değişti?” başlığıyla gerçekleştirilen Türk Tıbbı Onkoloji Derneği Sanal Kongresi’nde ele alındı. 

Doç. Dr. Özlem Sönmez, ”Kemoterapi hastaları kesinlikle salgın sürecinde tedavilerini aksatmamalıdır” dedi.

Dünyada ve ülkemizde kanser konusunda yaşanan gelişmeler, bu gelişmelerin uygulama alanındaki etkileri gibi önemli başlıklar, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği (TTOD) tarafından online platformda ‘’Pandemi gölgesinde geçen 2020 yılında onkolojide neler değişti?” başlığıyla gerçekleştirilen Türk Tıbbı Onkoloji Derneği Sanal Kongresi’nde ele alındı.

TTOD ve Kongre Sekreteri Doç. Dr. Özlem Sönmez, “Günümüzde onkoloji alanında gelişmeler baş döndürücü hızla yaşanmakla birlikte kanser hala ciddi bir sağlık sorunu olma özelliğini sürdürmektedir. Kanser hastalığı tedavisinin hasta odaklı olarak gerçekleştirilmesi yolunda oluşan yeni bilgiler, alanında söz sahibi bilim insanları tarafından katılımcılarla paylaşıldı” dedi

VİRÜSTEN KAÇARKEN KANSERE YAKALANMAYIN

Kovid-19 salgını nedeniyle insanların virüs belirtileri yaşamadıkça hastanelere gitmediğini ya da ertelediğine dikkat çeken Doç. Dr. Sönmez, sözlerine şöyle devam etti:

“Hastanelerin normal polikliniklerinde başvurularda düşüş gözlemledik, bu nedenle kanserde erken tanı şansının da azaldığını söyleyebiliriz. Hastanelerde bütün önlemler alınmış durumdadır, vatandaşlarımızı tereddüt etmeden şikayetleri olduğunda başvurmaları konusunda bir kez daha uyarıyoruz. Kovid-19 hastalığına ait semptomlar olmadığı sürece, en yüksek risk gruplarından olan kanser hastalarının, doktorlarının tavsiyelerine uymalarını ve tedavilerine mutlaka devam etmelerini öneriyoruz

Kemoterapi hastaları kesinlikle salgın sürecinde tedavilerini aksatmamalıdır. Evlerde de izolasyonlarına devam etmeliler ve sağlıklı beslenerek egzersizle bunu desteklemeliler. Kanser hastalarının Kovid-19’a yakalanması durumunda seyirleri daha ağır olmaktadır.”

AKCİĞER KANSERİ TEDAVİSİNDE YENİLİKLER

TTOD ve Kongre Başkanı Prof. Dr. N. Serdar Turhal ise, Kasım ayının akciğer kanseri farkındalık ayı olduğuna dikkat çekerek, şu bilgileri paylaştı:

“Hala birinci önceliğimiz sigaranın bırakılması. Ancak sigara içen hastaların 55 yaşından sonra akciğer tomografisi ile taranması şeklinde olan yaklaşım henüz hastaların genel popülasyonun yüzde birinden azında gerçekleşmekte, onun için bunun artması akciğer kanserinin erken tanısında bize bir imkan sağlayacaktır kanaatindeyiz. Yeni tedavilerin uygun şekilde hastalara ulaşması fayda sağlayacaktır kanaatindeyiz.”

SON 1 YILDA 150 BİNE YAKIN KİŞİ KANSER TANISI ALDI

Kanserin her gün büyüyen sosyoekonomik bir sorun olduğunu belirten TTOD Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Tarık Salman da, “Dünyada her yıl yaklaşık 20 milyon kişi kanser tanısı almakta olup, her yıl 10 milyon insan kansere bağlı nedenlerden ölmektedir. Ülkemizde son istatistiklere göre bir yıl içinde 148 bin hasta kanser tanısı almış ve 92 bin hasta kansere bağlı nedenlerden kaybedilmiştir. Dünyada ölüm nedeni olarak ikinci sırada yer alan kanser sadece kişileri, aileleri değil tüm toplumu, tüm üretim araçlarını, hizmet sektörlerini etkilemektedir” dedi.

“KÖTÜ ALIŞKANLIKLARIMIZ ÖLDÜRÜYOR”

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kansere bağlı 3 ölümden birisinin beş temel davranış ve beslenme alışkanlığıyla ilgili olduğunu belirten Salman, şöyle devam etti:

“Sigara ve diğer tütün ürünleri, obezite ve şişmanlık, yetersiz fiziksel aktivite, yetersiz meyve-sebze tüketimi ve aşırı alkol tüketimi. Bu beş maddeye ek olarak güneşe maruziyetin kontrolü, mesleki risklerin azaltılması, HBV (hepatit B virüs) ve HPV (insan papillom virüs) ilgili kontrol ve önlemler ile tüm kanser vakalarının %30-40’ı engellenebilir. Yani, kanser önlenebilen bir hastalıktır.” 

“ERKEN TANI HAYAT KURTARIR”

Dünya Sağlık Örgütü toplum tabanlı ve hedef nüfusun en az %70’ini kapsayacak şekilde toplum taramasını meme, rahim ağzı ve kolon kanseri için önerdiğini ifade eden Salman, “Ülkemizde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) mevcut olup, ücretsiz olarak yürütülen bu taramalar aşağıdaki programa göre yapılmaktadır.” dedi.

Meme Kanseri Taraması

• 20 yaş üzeri her kadın ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi
• 20 yaş üzeri kadınlara iki yılda bir kez, 40 yaş üzeri kadınlara yılda bir kez hekim tarafından meme muayenesi
• 40-69 yaş arasındaki kadınlara iki yılda bir mamografi
Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Taraması:
• 30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir smear ve HPV testi
Kalınbağırsak (Kolon) Kanseri Taraması
• 50-70 arası kadınlara ve erkeklere iki yılda bir kez dışkıda gizli kan testi
• 51 ve 61 yaşındaki kadınlara ve erkeklere 10 yıl arayla kolonoskopi

Bunların dışında prostat, bazı özel gruplarda akciğer kanseri içinde tarama programları vardır.

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği’nden “Adım Adım Umuda” Belgeseli

Pfizer Onkoloji’nin koşulsuz katkılarıyla Türk Tıbbi Onkoloji Derneği (TTOD) tarafından hayata geçen “Adım Adım Umuda” belgeseli gösterime girdi. “Hayat için bilimin izinde” sloganı ile hayata geçen belgeselde meme, prostat ve akciğer kanseri teşhisi alan üç farklı hastanın iç dünyaları, duyguları, tanıklıkları, adanmışlıklarıyla adım adım umuda olan yolculukları birebir hasta ve hekimlerin ağzından anlatılıyor.

Bu projeyle, kanserle mücadele eden yüzlerce hastaya kanser yolculuklarında yalnız olmadıkları, onkolojik tedavilerin zaman içerisindeki gelişimi sayesinde umutlarını kaybetmemeleri gerektiği vurgulanıyor. Belgesel, adimadimumuda.org adresi ve Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Youtube hesabı üzerinden izlenebiliyor.

(Visited 19 times, 1 visits today)