Kar ve soğuklar kan bağışını düşürdü

Kızılay tarafından, kar ve soğuk havanın kan bağışını düşürdüğü ve kan stoklarının azaldığı bildirildi.

Kızılay’dan tüm Türkiye “İyi ki Varsın Kan Dostum” kampanyasına destek vermeye çağırıldı.

Türkiye’nin kan ihtiyacının yüzde 90’ını gönüllülerden aldığı kan bağışları ile karşılayan Kızılay, kış şartları nedeni ile kan bağışı sayılarında ciddi oranda düşüş görüldüğü uyarısını yaptı.

Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, tüm olumlu gelişime rağmen, ülkemizdeki ‘düzenli’ kan bağışı oranının dünya ortalamasının altında olduğunu ve gönüllü kan bağışlarının da mevsim şartlarından etkilendiğini dile getirerek, ”Kızılay olarak bu nedenlerle “İyi ki Varsın Kan Dostum” adıyla bir ulusal duyarlılık kampanyası başlatıyoruz. Amacımız, hem düzenli kan bağışçısı oranını artırmak hem de içinde bulunduğumuz kış koşulları nedeniyle düşen kan bağışlarının azalttığı stok seviyesini istenilir rakamlara çıkarmaktır” dedi.

Bağış süresi sadece 15 dakika sürüyor

Kızılay, alınan kanlara dünya standartlarında testler uygulamanın yanında, aynı zamanda kan bağışlarını eritrosit, trombosit ve plazma olarak ayrıştırarak hastanelere teslim ediyor.

Kan bağışı için Kızılay kan bağış noktalarına geçerli bir kimlik belgesi ile gelen bir kişi, kan bağış formunu doldurup, doktor kontrolünden geçtikten sonra yaklaşık 15 dakika içerisinde kan bağışını yapabiliyor.

Siz de, size en yakın Kızılay Kan Bağışı noktasına gidip, 15 dakikanızı ayırarak kan bağışında bulunabilir, kan dostlarımız arasına katılabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyada #KanDostum etiketini kullanarak, kan bağışı konusunun gündemde kalmasına destek olabilirsiniz.

350 ekip her gün yollarda

1957 yılında kan bağışı kabul merkezleri kuran Kızılay, bölge kan merkezleri, kan bağış merkezleri ve mobil kan bağış araçları ile her gün ortalama 350 noktada, 10 bin ünite kan bağışı alıyor. Alanın kan bağışlarını Türkiye’nin referans laboratuvarları da olan Kızılay laboratuvarlarında testlerden geçirip, bileşenlerine ayırarak 1300’e yakın hastaneye 7 gün 24 saat esasına göre ulaştırıyor. Kızılay bunun yanı sıra aynı kan ekipleri ile TÜRKÖK projesi kapsamında donör olmak isteyenlere de hizmet veriyor. Kızılay, tüm bu operasyonu yaklaşık 3 bin 500 kişilik sağlık ordusu ile gerçekleştiriyor.

(Visited 19 times, 1 visits today)