”Kanser tedavisinde C vitamini kullanımının yeri var mı?”

Koronavirüs salgını nedeniyle son günlerde C vitamini sıklıkla öneriliyor. Peki,  C vitamini kanser hastaları için yararlı mı ,  tedavide yeri var mı? Türk Tıbbi Onkoloji Derneği üyesi Prof. Dr. Sağlam, kanser tedavisinde C vitamini kullanımının yeri olmadığı konusunda  uyardı.

 Türk Tıbbi Onkoloji Derneği (TTOD) Üyesi Prof. Dr. Sezer Sağlam, C vitamininin kanser tedavisinde ve önlenmesinde hiçbir yararının olmadığını bildirdi.

Prof. Dr. Sağlam, ”koronavirüs salgını nedeniyle son günlerde sıklıkla önerilen C vitamininin,  kanser tedavisi ve önlenmesinde” yeri bulunup bulunmadığına ilişkin açıklama yaptı.

Hastalar tarafından sık soruluyor 

Yüksek  doz C vitami, hastalar tarafından sık soruluyor. Ve  C vitamininin yararına inanılıyor.  Kimya sanayinin gelişimine bağlı olarak 1950’li yıllarda dünyada ilaçtan ziyade vitamin tablet ve ampuller seri olarak üretildi ve  50-60 yılın birikimi olarak bu konularda yalan-yanlış bilgiler insanları etkiledi.

 1970’lere gelindiğinde kanserde hücre kültürü çalışmaları hız kazandı ve  birçok molekülü laboratuvarda deneme
olanağı başladı. Kimyasal olarak şekere benzemesi ancak vücut hücrelerinin bunu enerji olarak kullanamamasının C vitamininin ilaç olarak kullanılabileceği umudunu yarattı. C vitamininin vücuttaki ana görevi ,bağ dokusu (kollajen) oluşumunu sağlamaktır. Bitkiler ve hayvanların bir kısmı C vitamini üretebilmektedir ama insan bunu kesinlikle üretememektedir ve dışarıdan almak zorundadır.

Çalışmalar C vitaminin kanser tedavisinde hiçbir yararı olmadığını göstermiştir 

Yapılan çalışmalarda, C vitamininin kanserli hastalarda bir etkisinin olmadığı  belirlendi. C vitamini kanserin tedavisinde ve önlenmesinde kullanılmamalıdır. Çalışmalar, hiçbir yararı olmadığını göstermiştir.

C vitamini eksikliği ayrı bir konu 

Ancak C  vitamini eksikliği ayrı bir konudur ve tamamlanması gerekir. Burada tartışılan nokta ihtiyaç fazlası ve tedavi amaçlı kullanımdır. 2001’de yapılan karşılaştırmalı çalışmada,  fazladan alınan C vitamininin soğuk algınlığında hiçbir yararının
görülmediği anlaşılmıştır. Yine C vitamininin damar sertliğini düzeltmediği, erken doğumu engellemediği, akut pankreatit tedavisinde yeri ve katkısı olmadığı da ortaya konulmuştur.

(Visited 15 times, 1 visits today)