Kanser tedavisi gören çocuklar yeni dönemde nasıl tatil yapabilir?

Uzmanlar, kanser tedavisi sırasında çocuklara tatil önermiyor. Ancak çocuğun tatile gitmeyi çok istemesi halinde bir dizi noktaya dikkat edilerek, tatil  planlanabileceğini ifade ediyor. Havuz ve kumsaldan uzak tutulması önerisinde bulunuyor.

Özellikle çocukların dört gözle beklediği yaz tatilinin eğlenceli ve sağlık koşullarına uygun olarak geçmesi için anne babalar yoğun bir çaba içindeler. Ancak kanser tedavisi gören çocukları olan anne babalar için tatilin, daha hassas bir şekilde planlanması gerekiyor.

Kanser tedavisi sırasında tatili önermediklerinin altını çizen Acıbadem Maslak Hastanesi Pediatrik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Funda Çorapcıoğlu, yine de gitmek isteyenler için öneri ve uyarılarda bulundu.   

Otel yerine aile evi tercih edilmeli

Tedavi süresi boyunca çocukların tatile gitmesini önermiyoruz. Bunun aslında doğrudan kovid-19’la bir ilgisi yok. Genel kuralımız bu yönde.  Ancak çocuğun çok bunalmış olması ve tatile gitmeyi çok istemesi halinde bir dizi noktaya dikkat edilerek tatil planlanabilir. Otel gibi kalabalık tatil mekanlara yerine, yazlık gibi aile evlerinde tatil yapılmasını öneriyoruz. Otele gitmek zorunda kalınırsa da yatak çarşafı, havlu gibi malzemelerin tek kullanımlık olmasına dikkat edilmeli.

Havuz ve kumsaldan uzak tutun  

Tedavi sürecindeki kanserli çocukların havuza girmelerini asla istemiyoruz. Çünkü küçük bir alanda kalabalığa karışmak tehlikeli olabiliyor. Ancak denize girebilirler. Yine de kumsalda, kumlarla vakit geçirmemeleri önemli.  Yüzme hariç her yerde el yıkama ve maske takma kuralına uyulmalı.

Klima hijyenine dikkat

Özel arabaların tercih edilmesi de, kanserli çocuklara kovid-19 ya da başka bir virüsün bulaşması riskini aza indirmede önemli bir yer tutuyor. Ancak araçlarda hassasiyet gösterilmesi gereken bir nokta klimalar. Araç kliması yeni temizlenmiş  ve  filtreleri değiştirilmiş olmalı. Mümkünse klima kullanılmamalı.

Gıdalar iyi yıkanmalı

Kanserli çocukların yiyeceklerinin enfeksiyonu azaltan, temiz beslenme kurallarına uygun bir şekilde hazırlanması, tedaviyi destekleyen önemli bir araç. Bunun tatildeyken de aksatılmaması gerekir. Her şeyin çok iyi yıkandığına emin olun. Çocuklar kabuğu soyulabilen meyve ve sebzeleri çiğ olarak tüketebilir. Ama kabuğu soyulamayanlar mutlaka pişirilmeli. Bu bizim onkoloji hastalarımızdaki temel kuralımız. Ayrıca çok uygunsuz şartlarda bekletilen kuruyemiş ile simit de kesinlikle kaçınılması gereken yiyecekler. Ayrıca tüketilen süt ve süt ürünleri de kesinlikle pastörize edilmiş olmalı. Açık sütün kaynatılmasıyla sterilizasyon sağlanmıyor.

Kanser tedavisi biteli en az 3 ay olan çocuklar rahat tatil yapabilir

 Kanser tedavisi biteli en az üç ay olan çocuklar,  tıpkı diğerleri gibi rahatlıkla tatil yapabilir. Ancak  herkesin el yıkama, dezenfeksiyon, maske kullanımı gibi genel hijyen kurallarına mutlaka uyması gerekir. 

(Visited 7 times, 1 visits today)