Kalp hastalarına sıcak hava önerileri ….

Sıcak hava kalbe iyi gelmiyor, özellikle de kalp hastalarına. Bu nedenle uzmanlar,  çeşitli kalp sorunu bulunanları  sıcak havalarda dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyarıyor ve ”Özellikle de uyumak için evin en serin bölgesini tercih edin” diyor.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nevrez Koylan, kalp hastalarının sıcak havalarda daha dikkatli olması gerektiğini vurgulayarak, hastaları şu önerilerde bulundu;

Soda ve maden sularını ölçülü tüketin 

Bol sıvı alın. Sıvı almanın en iyi yolu su içmektir bu yüzden zararlı içeceklerden kaçının. Kahve, çay ve enerji içecekleri gibi kafeinli içeceklerde ölçülü olmaya çalışın.
Sıvı alımının kısıtlandığı ağır kalp yetersizliği veya böbrek yetersizliği gibi bir durum varsa, alınacak sıvı miktarı açısından doktorunuzun görüşünü alın.
Kan basıncını artırabileceği ve kalp yetersizliği bulgularını kötüleştirebileceği bilinen soda ve maden sularını ölçülü tüketin.
Salata ve zeytinyağlı sebzeler gibi soğuk yemekleri tercih edin. Hem sıvı içerikleri fazladır, hem de iyi birer vitamin ve mineral kaynağıdır.

Uyumak için evin en serin bölgesini tercih edin

Evinizi serin tutun. Evdeki lambaları ve ısı yaratabilecek diğer elektrikli cihazları da sadece gerektiğinde kullanın.
Oturmak ve özellikle de uyumak için evin en serin bölgesini tercih edin.
Hafif, bol ve terlemeye engel olmayan doğal kumaşlardan giysiler giyinin.
Denize sabah 11.00’den önce ve öğlen 15.00’ten sonra, mümkünse aç olarak girin.
Gölgede olsanız da bir güneş koruyucu kullanın, şapka takın ve su içmeyi sürdürün.
Aşırı fiziksel egzersizlerden kaçının.

(Visited 9 times, 1 visits today)