Kahve değil kokularla güne dinç başlayın

Günümüzde artan kafein tüketiminin temel sebebi, zinde hissederek enerji ihtiyacını karşılamak. Ancak kafein tüketmeden de zinde olmak mümkün. Bunun için sudan ya da kokulardan yararlanabilirsiniz.

Günümüzde artan kafein tüketiminin temel sebebi, zinde hissederek enerji ihtiyacını karşılamak. Ancak uzmanlara göre, kafein tüketmeden de zinde olmak mümkün. Diyetisyen Nagehan Afşar, kahve içmeden ve kafein tüketmeden zinde uyanmanın yollarını anlattı.

Su Tüketimi: Güne su alımıyla başlayan bir kişi bedeni için gerekli olan hidrasyonu sağlamaktadır. Yeterli su tüketimi sağlamak, bedenimizde oluşabilecek yorgunluk hissini azaltarak, organlarımıza uyanma mesajını iletmektedir. Tükettiğimiz suyu mevsim meyveleri dilimleyerek daha aromalı ve sağlıklı hale getirmek de mümkün.

Hafif Kahvaltı: Güne enerjik başlamamız için bedenimize ihtiyacı olan enerjiyi sağlamamız gerekmektedir. Fakat kahvaltı içeriğinde kızartmalar, ilave şeker içeren unlu mamuller veya paketli hazır gıdaların bulunması anlık enerji ve tokluk oluşturmalarına sebep olur.  Bu durum da ilerleyen saatlerde daha yüksek yorgunluk ve uyku haline sebep olabilir. Bu nedenle yapacağınız hafif ve besin değeri yüksek bir kahvaltıyla,  gün içerisinde daha zinde olmanız mümkün.

Nane, karanfil, biberiye 

Kokular: Etkisi kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte bazı koku türlerinin, sabah daha zinde uyanmanıza veya gün içerisindeki yorgunluğu azaltabileceğine dair sonuçlar gözlemlenmiştir. Taze nane, limon kabuğu rendesi, biberiye veya karanfil kokularının canlandırıcı etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Nefes Egzersizleri: Sabah erken saatlerde iş yoğunluğunuz dolayısıyla egzersiz için vakit bulamayabilirsiniz. Fakat gün içinde yapacağınız solunum egzersizleri, dolaşımdaki oksijenlenmeyi arttırdığı için bedeninizi uyararak daha zinde olmanıza yardımcı olabilir. Uzun, derin nefesler sizin daha konsantre ve zinde olmanızı sağlayacaktır. 

Uyku:  Tabii ki zinde bir gün geçirebilmenin en temel etkenlerinden birisi de yeterli ve kaliteli bir uykudur. Günümüzde yoğun stres, obezite, teknoloji veya diğer faktörlere çok fazla maruz kalmamızdan kaynaklı olarak yeterli ve kaliteli bir uyku sağlayamamaktayız. Uyku kalitenize ekstra özen göstererek hem gün içerisinde zinde kalabilir, hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz.

(Visited 3 times, 1 visits today)