Kadınlarda, erkeklere oranla 3-4 kat daha sık rastlanıyor

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Serdal Uğurlu,  kronik ve ilerleyici bir otoimmün hastalık olan romatoid artrit hastalığının dünyada ve Türkiye’de görülme sıklığının yüzde 0,5 – yüzde 1 arasında değiştiğini ifade ederek, ”Hastalık her yaşta başlayabilmekle birlikte, çoğunlukla 35-50 yaş arasında görülür ve kadınlarda, erkeklere oranla 3-4 kat daha sık rastlanıyor” dedi. 

Her yıl tüm dünyada 12 Ekim günü Romatoid Artrit (RA) Günü olarak kabul ediliyor.

Halk arasında iltihaplı romatizma olarak da bilinen RA kronik, ilerleyici, inflamatuvar bir bozuklu. Bu hastalık inflamasyon, ağrı, eklem ağrısı, tutukluk ve şişkinliğe neden olur ve zaman içinde kalıcı eklem hasarına yol açabiliyor. 

Vücudun yanlışlıkla sağlıklı eklemlere saldırmasına ve zaman içinde bunların işlevinin kaybolmasına yol açan RA, uzun dönemde; kavanoz açmak veya kapı kolu çevirmek gibi günlük işleri ve aktiviteleri yapabilme olanağını azaltıyor.

Dünyada en sık görülen iltihaplı romatizmaların başında gelir ve eklemlerde en fazla tahribata ve şekil bozukluğuna yol açan romatizmalardan biri. 

“Hastalık çoğunlukla 35─50 yaş arasında görülmektedir”

Romatoid Artrit Günü’ne özel açıklamalarda bulunan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Serdal Uğurlu, şunları dile getirdi:

“Romatoid artrit, kronik ve ilerleyici bir otoimmün hastalıktır. Hastalığın dünya ve Türkiye’de görülme sıklığı yüzde 0,5-1 arasında değişiyor. Hastalık her yaşta başlayabilmekle birlikte, çoğunlukla 35-50 yaş arasında görülür ve kadınlarda, erkeklere oranla 3-4 kat daha sık rastlanıyor.

Hastalar sıklıkla hareket kaybı, ağrı ve diğer hastalık ile ilişkili belirtiler sebebiyle çalışmayı bırakmak zorunda kalabiliyor.

Uzun dönemde oluşabilecek eklem hasarlarını engelleyebilmek için zamanında tanı ve etkili tedavi önemlidir. Genelde hareketle düzelen, eklemleri hareket ettirmede zorluk veya yavaşlık olarak adlandırdığımız sabah tutukluğu, eklem ağrısı ve eklemlerde şişlik gibi belirtileri olan kişiler bir romatoloji uzmanına başvurarak erken tanı ve uygun tedavi ile uzun dönemde fonksiyon kayıplarını ve eklem hasarını azaltabilirler.” 

(Visited 34 times, 1 visits today)