Kabakulak yetişkinlerde nasıl belirti veriyor?

Kabakulak, çocukluk döneminde sıkça görülmesine rağmen yetişkinlerde de ciddi komplikasyonlara yol açabiliyor. Uzmanlar, ergenlik sonrası kabakulak geçiren her 5 erkekten birinde testis iltihabı gelişebildiğine, testis iltihabı olanlarda da kısırlık meydana gelebileceğine işaret ediyor.

 

 

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Dilek Leyla Mamçu, kabakulak hastalığının erişkin yaşta geçirilmesinin ciddi klinik tablolara ve komplikasyonlara neden olabileceğini söyledi.

Erişkinlerde kabakulak hastalığı nasıl belirti verir?

Yetişkinlerde hastalığın belirtileri genel olarak çocuklarla  benzer olmakla beraber daha şiddetli seyreder. Tükürük bezlerinde tek taraflı veya iki taraflı şişme, ağrılı lenf bezleri, yüksek ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, testislerde şişlik ve acı en sık görülen belirtilerdir.

Yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, bilinç kaybı, şiddetli karın ağrısı ve kusma durumlarında gecikmeden hastaneye başvurulması gerekir.

Kabakulak, yetişkinlerde hangi sağlık sorunlarına neden olabilir?

En yaygın görülen ciddi tablo, testis iltihabıdır.  Ergenlik sonrası kabakulak geçiren her 5 erkekten birinde testis iltihabı gelişebilmektedir. Testis iltihabı olanlarda kısırlık gelişebilir.

Nadir görülen diğer ciddi durumlar ise; beyin iltihabı, menenjit, pankreas iltihabı, yumurtalık iltihabı, geçici ve kalıcı işitme azlığı ve çok nadiren işitme kaybıdır.

Gebeliğin ilk 3 ayında hastalık geçirilirse düşük riski artabilmektedir. Nadiren ölümle de sonuçlanabilen bir hastalıktır.

Yetişkinlerde kabakulak neden görülür?

Çocukluk dönemin aşıları eksik kişilere bulaştırıcılık döneminde olan bir hastayla  temas etmeleri halinde virüs bulaşabilir. Kabakulak aşısı yapılmayan veya eksik yapılan çocuklar, hastalığa karşı bağışık olmadıkları için, çocukluk, gençlik ve erişkinlik dönemlerinde hastalığı geçirebiliyor.

(Visited 46 times, 2 visits today)