”Jinekoloğa evlendikten sonra gidilir” inanışı bitmeli

TAJEV-Türk Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, Türk toplumunda, genç kızların ya da bekar kadınların jinekoloğa gitmediği veya gönderilmemesi gibi bir alışkanlığın yanlış olduğuna dikkat çeken Ünlü,  “Zannediliyor ki jinekoloğa evlendikten sonra gidilir. Halbuki böyle bir şey yok. Bir genç kızın, hatta bir çocuk hastanın da gelmesi gerekir. Bir takım jinekolojik hastalıkları bu sayede teşhis edebiliyoruz” dedi.

TAJEV-Türk Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı tarafından düzenlenen uluslararası katılımlı Türk-Alman Jinekoloji Kongresi’nin 14’üncüsü 28 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

Toplantıda konuşan TAJEV ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, Covid-19 nedeniyle kongrelere ara verildiğini ve bu aradan sonra kongreyi geniş katılım ile gerçekleştirdiklerini söyledi.

“JİNEKOLOĞA EVLENDİKTEN SONRA GİDİLİR DÜŞÜNCESİ YANLIŞ”

Türk toplumunda, genç kızların ya da bekar kadınların jinekoloğa gitmediği veya gönderilmemesi gibi bir alışkanlığın yanlış olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ünlü,  “Zannediliyor ki jinekoloğa evlendikten sonra gidilir. Halbuki böyle bir şey yok. Bir genç kızın, hatta bir çocuk hastanın da gelmesi gerekir. Bir takım jinekolojik hastalıkları bu sayede teşhis edebiliyoruz. Dolayısıyla genç kızın, bir kız çocuğunun ya da genç bir kadının jinekoloğa gitmesi için evlenmesi, bekar olması ya da dul olmasının hiçbir anlamı yok. Bir problemi varsa genç kızlarımızın, kadınlarımızın jinekoloğa gelmeleri, onların kontrol edilmeleri ve gecikmeden tedavi edilmeleri gerekiyor” uyarısında bulundu. 

“ENDOMETRİOZİS SİNSİ BİR DÜŞMAN”

Toplantıda konuşulan başlıklardan bir tanesi ise kadınlarda görülen ve çikolata kisti olarak bilinen endometriozis hastalığı oldu.

Kadınlarda görülen endometriozis hastalığına ilişkin açıklamalarda bulunan Ünlü, “Bu hastalık tam anlamıyla sinsi bir düşmandır. Doğurganlık ve üreme çağında ortaya çıkan, östrojen hormonu bağımlı ve sadece kadınlarda görülen bir hastalıktır. En çok yumurtalıkları etkiliyor ama yumurtalık dışında da karın zarında, başka organlarda, hatta beyin ve gözde bile bu hastalığın yayıldığı görülmüştür.” dedi. 

“BELİRTİLERİN CİDDİYE ALINMASI GEREKİYOR”

Hastaların çok ciddi ağrı ve kısırlık problemiyle geldiğini aktaran Ünlü, “Bu hastalıkla ilgili en önemli sorunlardan bir tanesi de genç kızlarda görülen endometriozis hastalığında belirtilerin aile tarafından ya da hasta tarafından ciddiye alınmaması, bu çocukların her periyotta çok ciddi ağrılar çekmesi ve hastalığın teşhisinin konulamamasıdır. Belki kadın doğum hekimleri olarak da biraz hatalıyız, teşhisi geciktirebiliyoruz” ifadelerini kullandı. 

(Visited 7 times, 1 visits today)