İngiltere’deki koronavirüs mutasyonu

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, başkent Londra dahil ülkenin güneydoğusunda son dönemdeki vaka artışlarının mutasyon geçirmiş yeni koronavirüsü türünden kaynaklandığını açıkladı. 

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, parlamentoda yaptığı konuşmada, açıklanan son verilerin Kovid-19’un İngiltere’de çok hızlı yayıldığını gösterdiğini belirterek,  bu hafta başlarında tespit edilen korona virüsünün yeni türünün, virüsün beklenenden daha hızlı yayılmasına neden olduğunu dile getirdi.

Tespit edilen yeni türün, virüsün eski türünden yüzde 70 daha fazla bulaşıcı olduğunu anlatan Johnson, hükümetin harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

DSÖ alarma geçti

DSÖ’nün Twitter’dan yaptığı açıklamada, yeni mutasyon konusunda İngiliz yetkililerle temas halinde oldukları dile getirilerek,  İngiltere’nin mutasyonla ilgili çalışmalar konusunda bilgi paylaşımı yaptığı ve WHO’nun “bu virüs mutasyonunun özellikleri ve etkileri konusunda daha çok şey öğrendikçe, üye ülkeler ve halkla paylaşacağı” ifade edildi.

Uçuşlar durduruldu

Belçika, İngiltere’de yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) daha bulaşıcı yeni bir türünün ortaya çıktığının açıklanmasının ardından bu ülkeyle hava ve demir yolu ulaşımını en az 24 saat durduracaklarını açıkladı.

Hollanda hükümeti de İngiltere ile uçuşları 1 Ocak’a kadar yasakladığını duyurdu.

 İtalya da tedbir olarak İngiltere ile uçuşları durdurma kararı aldı.

 

(Visited 26 times, 1 visits today)