Hemşireler uygun aşı odaları istiyor

Türk Hemşireler Derneği’nce, yetkililerden, aşılama sürecinde, aşı odalarında hem halkımızın, hem de sağlık çalışanlarının sağlığını koruyacak uygun ortamların oluşturulması, halktan da aşılama kampanyasına el vermeleri, randevularına sadık kalmaları ve mutlaka aşılarını olmaları istendi.

Türk Hemşireler Derneği’nce yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Yaşama hakkını korumak ve sürdürmek için yürütülen Covid-19 aşılama programı, özellikle son zamanlarda büyük hızla devam etmektedir. Tüm dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 6’sında  2. doz aşı tamamlanmış, ülkemizde bu oran yüzde 17’nin üzerine çıkmıştır. Covid-19 pandemi ile mücadelede, ülkemizdeki çalışmaların hızlanmış olmasını memnuniyetle karşılıyor, halkımız dahil tüm dünya insanlığın hiçbir engel olmadan aşıya erişim sağlayabileceği günlere erişmesini ümit ediyoruz.

Biz hemşireler, pandemi mücadelesini omuz omuza yürüttüğümüz tüm sağlık çalışanları adına da söyleyebiliriz ki, pandemi sürecinde üstümüze düşeni fazlasıyla yaptık, pandeminin başından beri büyük bir özveri ile çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. Ancak pandemi ile mücadelede başarı, sağlık çalışanlarının özverisi yanı sıra, yetkililerin ve halkımızın da sorumluluklarını yerine getirmesi ile mümkün olacaktır.

Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm yetkililerden, Aşılama sürecinde de, aşı odalarında hem halkımızın hem de sağlık çalışanlarının sağlığını koruyacak uygun ortamların oluşturulması, hem sağlık çalışanlarının sağlığını hem de hasta güvenliğini riske atacak şekilde aşırı iş yükü ve çalışma saatleriyle çalıştırılmasının sonlandırılması, gerekli ekipmanın eksiksiz sağlanması, sağlık çalışanlarının özlük haklarına yönelik kangren olmuş sorunların çözülmesi için adım atılmasını, Halkımızdan ise aşılama kampanyasına el vermelerini, randevularına sadık kalmalarını ve mutlaka aşılarını olmalarını talep ediyoruz.

Toplumumuzun, sağlık çalışanlarının ve meslektaşlarımızın sağlığı ve esenliği bizler için paha biçilemez.

Başta bu mücadeleyi en ön safhada yürüten meslektaşlarımız olmak üzere, aşı kampanyasının yürütülmesinde gerek hastane gerekse aile sağlığı merkezlerinde hizmet sunan tüm çalışanlara teşekkür ediyor, minnetlerimizi sunuyoruz.”

(Visited 17 times, 1 visits today)