Havuz ya da denizden koronavirüs bulaşır mı?

Sıcaklarla birlikte tatil planları da yapılmaya başlandı.  Şimdi akıllarda ki soru, ”Deniz veya havuzdan koronavirüs bulaşır mı?”

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, ”Deniz veya havuzdan koronavirüs bulaşır mı?” sorusuna şu cevabı verdi:

” Plajlar da dahil insanlarla belirli bir mesafede durmalıyız”

Denizden yararlanılacak bir tatil bölgesine gidiyorsak, bulunduğumuz ortam neresi olursa olsun, plajlar dahil insanlara belirli bir mesafede (bildiğimiz gibi bu iki metreye kadar olabilir), uzak durmak durumundayız.

”Havuz ve denizlerden koronavirüs ulaşmaz” 

Olağanüstü büyük olan deniz suyu, virüsler için bir depo olamaz. Bu bakımdan deniz suyundan, hatta havuz sularından koronavirüsün insanlara ulaşması mümkün değildir. Esasen bu gibi virüsler, aşırı nem ve ıslaklığa karşı duyarlıdırlar ve onlar için bir avantaj değildir, aksine bu bizim için avantajdır. Bu bakımdan denizlerden yararlanmanız için bir engel yoktur. Tatilimizi geçirdiğimiz sürede sağlığımızı bozacak davranışlardan kaçınır, sosyal mesafe kuralına uyar, iyi beslenir ve kendimize iyi bakarsak bu zorlu virüse karşı her zaman, daha avantajlı durumda olacağımız bir gerçektir.

(Visited 8 times, 1 visits today)