Güney Afrika: ”Seyahat kısıtlamaları haksızlık”

Yeni tanımlanan Covid-19 varyantı Omicron nedeniyle dünyada endişeler artarken, Omicron’un ilk tespit edildiği Güney Afrika’nın Sağlık Bakanı, seyahat kısıtlamalarının ”haksız” olduğunu söyledi.

Güney Afrika Sağlık Bakanı Joe Phaahla,  Omicron adlı  Covid-19 varyantının tespiti nedeniyle, ülkelerin seyahat kısıtlamaları uygulama kararlarının ”haksız” olduğunu söyledi.

AjansBizim haberine göre, bir medya brifinginde Phaahla, ”Bu tür bir tepki, gerçekten mantıklı değil” dedi ve seyahat yasaklarının Dünya Sağlık Örgütü’nün normlarını ve standartlarını ihlal ettiğini ifade etti.  

”Birlikte çalışmalıyız, cadı avı kimseye fayda sağlamaz”

Diğer ülkeleri, DSÖ’nün rehberliğinde durumu ele almak için işbirliği içinde çalışmak yerine, ”suçu Güney Afrika’ya atmakla” suçlayan Phaahla şunları kaydetti:

”Covid-19 küresel bir sağlık acil durumudur. Birlikte çalışmalıyız, birbirimizi cezalandırmamalıyız. Cadı avı kimseye fayda sağlamaz. Güney Afrika, yalnızca Güney Afrikalılar ve dünya vatandaşlarının yararına değil, sağlık bilgilerini de paylaşmak için dünyada dürüst bir oyuncu olmak istiyor.”

Phaala, ön çalışmaların, varyantın genetik bileşimi nedeniyle daha bulaşıcı olabileceğini öne sürdüğünü, ancak aşıların, varyanttan şiddetli Covid’i önlemede hala etkili olduğunu belirtti.  

B.1.1.529 olarak bilinen yeni varyant, Güney Afrika’da az sayıda tespit edildi. DSÖ  dün, varyanta Yunanca Omicron harfini atadı. DSÖ, ülkeleri virüsün yeni varyantıyla bağlantılı seyahat yasaklarını aceleyle uygulamamaya çağırdı ve ”risk temelli ve bilimsel bir yaklaşım” almaları gerektiğini bildirdi.  

Güney Afrika’da Covid

Güney Afrika, pandeminin başlangıcından bu yana yaklaşık 3 milyon enfeksiyon ve 89.000’den fazla ölümle bildirilen toplam Covid-19 vakaları ve ölümleri açısından, Afrika’da en kötü etkilenen ülke oldu.  

(Visited 11 times, 1 visits today)