Güneş yanığı mı, güneş ürtikeri mi?

Pek çok insan, güneş yanığı ile güneş alerjisini karıştırabiliyor. En sık yaz aylarında görülen ve güneş ürtikeri olarak bilinen güneş alerjisi,  ciltte kurdeşen tablosuna neden olan ve nadir görülen bir alerjik reaksiyondur. Kadınlarda, erkeklere oranla 3 kat fazla görülmektedir.

Dermatolog Uz. Dr. Ayşe Gökçe Tümtürk, en sık yaz mevsiminde ortaya çıkan güneş alerjisiyle ilgili bilgiler verdi, güneş  yanığıyla farklarını anlattı.

Güneş alerjisi nedir?

Genelde yaz aylarında oluşan güneş yanığı ile güneş alerjisi karıştırılabiliyor. Güneş alerjisi ile güneş yanığını birbirinden ayırmak gerekir.  Güneş alerjisi, güneşe çıkıldığı anda başlayarak kendini kaşıntı, kızarıklık, kabarıklık ve şişlikle belli eder. Aslında güneş alerjisi, ürtiker gibi aşırı duyarlılık reaksiyonudur. Güneş alerjisi kadınlarda, erkeklere oranla 3 kat fazla görülmektedir.

Güneş ürtikeri de olarak bilinen güneş alerjisi, ciltte kurdeşen tablosuna neden olan ve  nadir görülen bir alerjik reaksiyondur. Kırmızı renkli lekeler ya da şeritlerle kendini belli eden alerji, ağrılı ve kaşıntılı bir sürecin başlamasına neden olmaktadır. Uzun veya kısa süreli olabilen alerji, güneşe maruz kaldıktan hemen sonra başlamakta, vücudun bu duruma neden tepki verdiği tam olarak bilinmemektedir. Kronik hale gelebilen güneş alerjisi tedavi edilebilmektedir.

Güneş alerjisinin 4 belirtisi

Güneş alerjisinin belirtileri kaşınma, batma hissi, döküntü ve ciltteki kırmızımsı lekelerdir. Kurdeşen cildin büyük bir bölümüne yayılırsa, farklı belirtiler de görülebilmektedir. Bunlar, 

Düşük tansiyon ortaya çıkabilir.
Şiddetli baş ağrısına neden olabilir.
Mide bulantısı bile olabilmektedir.
Nefes alıp vermede zorluk yaşanabilmektedir.

Güneş yanığı ile güneş alerjisi farkı 

Güneş yanığı, güneş ışınlarına maruz kalınmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Korumasız uzun süre güneş altında kalmak, ciltte yanığa neden olacaktır. Güneş yanığı, en erken 15-20 dakika içinde güneşle temas eden vücudun açık bölgelerinde oluşmaktadır.

Ancak güneş alerjisinin oluşması için güneş altında 1-2 dakika bile kalmak yeterli olmaktadır. Hatta saniyeler içinde güneş alerjisi olanlarda kaşıntı, şişlik, yanma, batma gibi ürtiker denilen reaksiyon ortaya çıkmaktadır. Esmer tenlilerde cilt koyulaşması şeklinde, beyaz ve kızıl tenlilerde ise kızararak gerçekleşmektedir. Esmer tenlilerde yanığın oluşması, beyaz ve kızıl tenlilere göre daha uzun sürmektedir.

Güneş alerjisi için alınması gereken tedbirler

 Güneş alerjisi olanların yazın tatile çıkmadan dermatoloji hekiminden öneri alması gerekir. Cilt alerjisi olanlar güneşin zararlı ışınlarından korunacak ekstra tedbirler almalıdır.

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için 11.00-16.00 saatleri arasında uygun güneş koruyucular kullanılmalıdır.
 Güneş alerjisinden korunmak için şapka ve gözlük kesinlikle kullanılmalıdır.
Uzun kollu, hava alabilen kumaştan yapılmış açık renkli geniş kıyafetler tercih edilmelidir.
Güneş alerjisi olan çocuklar için yaz mevsimi boyunca daha fazla tedbir alınmalı, güneş koruyucu kullanmadan kesinlikle güneşe çıkartılmamalıdır. Çocuklar suya her girip çıktığında güneş koruyucuları yenilenmelidir.

(Visited 13 times, 1 visits today)