Gül hastalığı olanlar, yazın yemek buharından bile uzak durun

Yüzde kızarıklıklarla kendini belli eden rozase yani gül hastalığının en büyük düşmanı sıcak. Uzmanlar, bu nedenle sıcak havalarda güneş, sıcak banyo, sauna, hamam, yemek buharı, bulaşık makinası sıcak buharı gibi tetikleyici unsurlardan kaçınmak gerektiği konusunda uyarıyor.

Dermatolog Doç. Dr. Ayşe Serap Karadağ,  Rozase hastalığının (gül hastalığı) yüzün orta hattını tutan, ataklarla seyreden, farklı klinik tipleri bulunan kronik tekrarlayıcı bir cilt hastalığı olduğunu anlattı.

Sadece yüzü etkileyen Rozaseyi tetikleyen en önemli faktörün güneş ışığı olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Karadağ, şu uyarılarda bulundu:

Sıcak rozasenin düşmanı

Rozase, dış faktörlerden çok etkilenen bir hastalıktır. O nedenle tetikleyici faktörlerden uzaklaşılması hem tedavi, hem de tedavi sonrası atakların tekrarlamaması için oldukça önemlidir.

Rozaseyi tetikleyen en önemli faktör UV (güneş) ışığıdır. Sıcakta damarlar genişlediği ve bazı inflamatuar maddeler salgılandığı için deri lezyonları şiddetlenmektedir.

Dolayısıyla her türlü sıcaktan (güneş, sıcak banyo, sauna, kaplıca, hamam, SPA, sıcak havuz vb. kullanımı, saç kurutma makinası kullanımı, ütü yapma, yemek buharı, bulaşık makinasından sıcak buhar, sıcak yiyecek ve içecekler, soba ve benzeri radyan ısıtıcılar, termofor kullanımı) kaçınılmalıdır.

Yaz aylarında klimalı serin ortamlarda bulunma, zaman zaman yüzü serinletici spreylerle rahatlatma ve mutlaka gölgede oturma önerilir.

UV indeksi takip edilmeli, 8’in üzerindeyse dışarı çıkılmamalıdır. 3-8 arasındaysa güneşten koruyucu şapka-kıyafet-gözlük ve krem kullanılarak saat 11.00’den önce veya 16.00’dan sonra dışarı çıkılabilir.

Hastalarda stres yönetimi de oldukça önemlidir. Bu açıdan profesyonel destek alınabilir, hastalar psikolojik olarak rahatlatılmalıdır. Düzenli egzersiz stres kontrolü açısından faydalı olsa da, egzersiz serin bir ortamda yapılmalı, açık havada yapılacaksa da erken sabah veya akşam saatleri tercih edilmelidir.

Uygun güneş koruyucu ürünler seçilmeli

Güneş ışınlarından korunmak için en az SPF 30, titanyum dioksit ve çinko oksit gibi inorganik ultraviyole ışık filtreleri ve dimetikon içeren güneş koruyucular tercih edilmelidir. Silikon içeren ürünler de rozasede yararlıdır. Ürünler mutlaka parfümsüz olmalıdır.

Cilde uygulanacak kozmetik ürün seçimi oldukça dikkatli yapılmalıdır. Deriyi tahriş edecek ürünlerden kaçınmalıdır. Seçilecek ürün çok az miktarda alınarak deriye uygulanmalı, 72 saat içinde yanma batma yaparsa kullanılmamalıdır.

Hastalar kese gibi soyucu işlemlerden kaçınmalı

Kullanılan kozmetik ürünlere çok dikkat edilmelidir. Mentol, alkol, okaliptus, karanfil yağı gibi iritan özellik gösterebilecek içerikleri olan ürünler rozaseyi tetikleyebilmektedir.

Yüz bölgesini sabunlama, tonik ve temizleyicilerin kullanımı, uygun olmayan kozmetik ajanlar ve tıraş bakım ürünlerinin kullanımı da rozaseyi tetiklemektedir. Rozase hastaları kimyasal peeling, eksfolyasyon, kese, mikrodermabrazyon ve dermabrazyon gibi soyucu işlemlerden kaçınmalıdır. Ancak botulinum toksini, mezoterapi, dolgu, PRP ve lazer uygulamaları yapılabilir.

(Visited 44 times, 1 visits today)